

Motoristična sezona se je za nekatere že začela, pa čeprav razmere na cestah še niso idealne. Ljubljanski prometni policisti so v zadnjem tednu obravnavali že dva padca motoristov, ki sta se končala s poškodbami voznika in sopotnika, v obeh primerih pa so ugotovili prisotnost alkohola.
Agencija za varnost v prometu se v tem tednu posveča motoristom, ki se počasi prebujajo iz zimskega spanja, saj bi želeli na tak način opozarjati na številne pasti, s katerimi se srečujejo med vožnjo. Lanskoletna črna statistika, ki obravnava motoriste, beleži skokovit porast umrlih v prometnih nesrečah. V letu 2021 je na naših cestah umrlo 33 motoristov, v letu 2020 je bilo teh 22, v zadnjih petih letih pa skupno 125. Tudi v letošnjem letu policisti beležijo eno smrtno žrtev med vozniki enoslednih vozil. Statistični podatki obenem navajajo, da so možje v modrem v letu 2021 ugotovili 6.789 kršitev, v letu 2020 pa 7.820 kršitev cestno-prometnih predpisov.
V Sloveniji je po podatkih že več kot 136 tisoč enoslednih motornih vozil, kar je približno več kot 20 tisoč več kot pred petimi leti. Motocikli, skuterji, mopedi so v določenih segmentih postali cenovno dostopni, nekatere se lahko vozi tudi z B kategorijo in to v svet motociklizma privabi tudi takšne vrste voznikov, ki imajo premalo izkušenj z vožnjo motociklov. Kot glavna vzroka za prometne nesreče izstopata neprilagojena hitrost in nepravilna stran ali smer vožnje. Zaradi teh dveh vzrokov, ki sta med seboj pogosto tudi povezana, je v zadnjih 5 letih umrlo 83 udeležencev. V zadnjih dveh letih se je povečalo število povzročenih prometnih nesreč s smrtnim izidom voznikov, ki niso imeli veljavnega vozniškega dovoljenja ter tistimi, ki so imeli do 5 let izkušenj. Ti so povzročili so 21 smrtnih prometnih nesreč. Še bolj alarmanten je podatek, da je zaščitno čelado od 55 umrlih v letih 2020 in 2021 uporabljalo 44 umrlih voznikov enoslednih motornih vozil, medtem ko so med mopedisti beležili še slabšo statistik. Od 12 umrlih mopedistov v 2020 in 2021, so le trije umrli uporabljali zaščitno čelado.
Inštruktor varne vožnje pri AVP, Igor Mihajlik, vsem motoristom pred začetkom sezone polaga na srce, da naj uporabljajo dobro varnostno zaščito, naj poskrbijo za tehnično ustrezen motocikel in naj bodo telesno dobro pripravljeni. Priporočljivo je, da se udeležijo vsaj ene od brezplačnih delavnic za motoriste, kjer vozniki povadijo številne veščine. Mihajlik na vprašanje, katere so posebnosti, ki jih velja izpostaviti in so hkrati izjemna šibka točka motoristov, ki se udeležujejo tečajev, preseneti z ugotovitvijo, da veliko voznikov ne zna pravilno zavirati. In se samo to. Mnogi ne znajo uporabljati zavornega sistema ABS oziroma ne razumejo, kakšna je razlika v tehniki zaviranja z ali brez sistema ABS. To so te osnove, ki pri voznikih enoslednih vozil zelo šepajo. Zelo pomembne so tudi vaje izogibanja oviri na cesti.