Opravka imamo z malim luksuznim križancem, ki združuje športnost in robustnost, nagovarja mlajšo generacijo in oblikovno pelje svojo pot. S strupenim sivim podbradkom (M Sport X paket), ki nakazuje naskok na brezpotja in znižano strešno linijo, je prej videti kot zelo navita športna kombilimuzina kot kupejevski terenec kot starejša parna X4 in X6 s povsem poševno streho. Zaščita blatnikov, ki s sivo preseka tudi vrata, medtem ko je prag reliefno oblikovan, jemlje določene navdihe od običajnega X1. Skratka, X2 je dovolj unikaten, da ga na daleč lahko ločimo od vseh ostalih X-ov, vključno s prihajajočim X7.
Edina zanimva opazka je linija, ki gre od maske proti čez zgornji rob luči po robu motornega pokrova do sprednje šipe. Na sredi nad lučmi je malce več prostora in prvič, ko pogledaš tja, človeka kar malo stisne, da je kdo »ruknil« tisti del. No, več pripomb je letelo na BMW-jevo značko na zadnjem stebričku – oblikovalski presežek, ki ga je večina, razen našega strokovnega sodelavca Mihata, ki je tako ali tako »zbiratelj« BMW-jev, označila za nepotrebnega.
Notranjost je BMW-jeva klasika – če smo sploh lahko kdaj zapisali drugače. Ni še vse digitalno, je pa infotainment že tisti, ki ima tudi zaslon, občutljiv na dotik. Pohvalimo lahko A-stebriček, ki je dovolj tanek, da omogoča dobro preglednost naprej, ima pa ozka linija oken na boku in nizko zadnje steklo malce več dela za voznika, ko opazuje dogajanje za sabo. Platforma serij 1 in 2 s sprednjim pogonom in Minijev ima Aisinov osemstopenjski samodejni menjalnik, ki je za odtenek počasnejši od ZF-jevega v ostalih serijah in posledično tudi samodejnega skoka na P, ko avto ugasnemo ni, ročica menjalnika pa je skorajda klasično visoka. Ob prestavni ročici in lopatkah na volanu so tu še izbira športnejšega programa (in s tem krivulje navora in odzivnost plina), pa aktivni tempomat in osnovna asistenčna elektronika. Notranjost je bila v našem testnem primerku odeta v belo usnje, do črnega zgornjega dela armaturke pa prehod preseka še vzorec v odtenku titana.
Prtljažnika v zadku je za ne ravno zanemarljivih 470 litrov, tudi X2 ma vse klasične rešitve, od samodejnega odpiranja, do dveh gumbov za zapiranje, od katerega eden tudi zaklene avto.
Pod motornim pokrovom je 2-litrski dizelski twin turbo s 170 kW (231 KM) in 450 Nm navora. Reč do stotice pospeši v 6,7 sekunde, končna hitrost pa je 237 km/h. Ob eni tako povprečno dinamični vožnji se poraba giblje okoli osmice, kakšen kozarček gor ali dol - nenazadnje je reč težka 1,7 tone. Dinamiko si lahko prilagajamo s preklopom v Sport ali Eco način za res ležerno vožnjo, ki pa temu avtu ni pisana na kožo. M podvozje je rahlo znižano in trše, kar pomeni zelo suvereno lego, štirikolesni pogon tako ali tako doda svoje, je pa trdota tista, ki na slabših asfaltnih podlagah in kakih čudovito dizajniranih hitrostnih ovirah (da ne bomo vedno polagali kolegov policajev) kar občutna. Svoje dodajo tudi velika 20-palčna kolesa, ki pa so širine »samo« 225 mm. Ampak tako kot smo pri BMW-jih že vajeni, lahko se ga vozi ležerno, umirjeno ali športno. Sploh v tej najmočnejši različici, ki je v konfiguratorjih zaenkrat niti ni.
Osnovna cena po podatkih uvoznika je tako 46.100 evrov in potem se začne dolg seznam dodatkov, ki si jih lahko ogledate zgoraj v pripetem ceniku, M Sport X, ki doda svojo začimbo na zunanjosti, pa zlata barva in usnejna notranjost so že sami po sebi skorajda deset tisočakov. 20-palčna kolesa za tisočaka so še ena stvar okusa, z vsemi prestižnimi in inovativnimi paketi pa je končna cena tega, kar smo vozili na testu, 67.003 evra.
In kdo so glavni konkurenti? Začne se seveda kar v hiši z X1 kot običajnim bolj terensko naravnanim bratom in Minijevim Countrymanom, ki sta tehnično precej sorodna, vendar je X2 s svojo aktivno in adrenalinsko žilico od obeh superiornejši. Potem je tu še nemška falanga Mercedes GLA in prihajajoči Audi Q4, vse ostalo pretežno francoskega, korejskega in japonskega porekla pa je tako ali tako v bolj ljudski domeni. X2 je zanimiva kombinacija svojega višjega sorodnika X1 in športnih izvedb X4 in X6, ki pa sta oblikovno v drugačnem svetu. Če bi med vsemi X-i želeli izstopati, je prav X2 prava pot, seveda, če nimate teženj po težki bombniški kategoriji X6. Ali kot pravi naš strokovni sodelavec, bi tak avto kupil predvsem ženi (zato, da si lahko on potem omisli kak M primerek) – »happy wife, happy life«.












