
zmogljiv motorček
bogata oprema
preživet infotainment
ločljivost kamer
Prenos: pogon - spredaj; menjalnik - 7, dvosklopčni; zavore - hlajeni diski spredaj, hlajeni diski zadaj; gume - 225/55R19; obračalni krog - 11,2 m;
Karoserija: 5-vratna, suv/crossover; segment - L (mali SUV); mere (d/š/v) - 4690 mm x 1820 mm x 1710 mm; medosna razdalja - 2705 mm; prtljažnik - 550-1982 l; rezervoar - 60 l; masa - 1460 kg; nosilnost - 525 kg; skupna dovoljena masa - 1985 kg;
Zmogljivosti: pospešek - 11,5 s do 100 km/h; najvišja hitrost - 198 km/h; gorivo: bencin; poraba - 7,6/5,9/6,5 l/100 km; emisije CO2 - 149 g/km;
Zdaj je za pustolovce novega milenija čas, da ostanejo blizu civilizacije in hitremu prenosu signala, kar pomeni, da je za vsakodnevno vožnjo dovolj tudi nekaj manj konjev iz bencinskega motorčka, podprtega s prisilnim polnjenjem in pogon na sprednja kolesa. No, važna je še vedno podoba, odmik od tal in tudi nekaj razvajanja v notranjost.
Tudi X-Trail ni ušel downsizingu motorja in je zapregel hišni 1,3-litrski turbo bencinček, ki je zamenjal prejšnjega 1,6-litrskega. Premore par konjičev manj (117 kW, 160 KM) in malce navora več, 270 Nm. Pri prenosu na sprednji kolesni par sodeluje sedemstopenjski dvosklopčni menjalnik, ki v realnosti poskrbi predvsem za umirjeno vožnjo, saj mu športna odzivnost ni znana, tu in tam pa motor zapelje v višje vrtljaje, kar niti ne pripomore pretirano k porabi, ta se je na testu gibala okoli devet litrov. Glavni minus pogona je kot že pri manjšem Qashqaiju – sistem start-stop. V določenih trenutkih je tako počasen, da skupaj z menjalnikom speljuje tudi debelo sekundo, kar je v križiščih gostega mestnega prometa moteče. Na srečo se ga da začasno onesposobljati s stikalom levo pod volanom.
Drugi del zgodbe je seveda podoba. X-Trail je Nissanova uspešnica in je po podobi tisti klasik, ki ga je nekoč razred SUV tudi vpeljal. Deluje dovolj dinamično in športno, s pravo kombinacijo kroma, črnine in v našem primeru lepe oranžne barve, pa je očem zares všečen. Notranjost je bogato opremljena in namenjena mestnemu in primestnemu obdobju – oranžno rjavi usnjeni sedeži, električni pomiki, panoramska streha. Obrvi zavihamo nad rahlo zastarelim infotainmentom na drobcenem zaslonu in ločljivostjo kamer, ki so na pragu 2020 zares ubožne. Dinamično zasnovana in oblikovana notranjost X-Trailu ob izteku aktualne generacije še daje nekaj svežine in sodobnosti.
Kot rečeno, oprema Tekna daje dovolj opreme, da se lahko vozniki in voznice predajajo udobju, je pa določena vrsta njih nekje na spodnjem delu generacijske dobe, ob že omenjenih kamerah.
Prtljažnik pod električno dvižnimi vrati meri 565 litrov, s podiranjem sedežev a lahko povečamo do 2000 litrov.
V osnovi tovrstna različica X-Traila stane 34.700 evrov, skupaj z dodatki pa 35.380. Čeprav je to eden najbolj prodajanih modelov na svetu (!), je vsaj pri nas pikanje os iz stare celine po prodajni statistiki kar očitno.

