
hitra elektrohidravlika strehe
zmogljiv motor
vozne lastnosti
multimedijski sistem v slovenščini
LED žarometi
neuporabna sedežna klop v primeru nameščene vetrne mreže
končna izdelava v prtljažniku
Prenos: pogon - spredaj; menjalnik - 6, ročni; zavore - hlajeni diski spredaj, diski zadaj; gume - 215/55R17; obračalni krog - 11,1 m;
Karoserija: 2-vratna, kabriolet; segment - L (mali SUV); mere (d/š/v) - 4268 mm x 1811 mm x 1579 mm; medosna razdalja - 2590 mm; prtljažnik - 280 l; rezervoar - 50 l; masa - 1534 kg; nosilnost - 345 kg; skupna dovoljena masa - 1900 kg;
Zmogljivosti: pospešek - 9,6 s do 100 km/h; najvišja hitrost - 205 km/h; gorivo: bencin; poraba - 6,6/5,4/5,9 l/100 km; emisije CO2 - 131 g/km;
Nemalo kdo se je čudil, ko so pri Volkswagnu napovedali, da bo športni terenec T-Roc postal kabriolet. Ni bilo prvič, ko smo na avtomobilski sceni ugledali preobrazbo terenca v kabriolet (na primer Range Rover Evoque) in zagotovo tudi ne zadnjič. Jasno je, da bo ta avto za proizvajalca predstavljal zares minoren prodajni delež v primerjavi z drugimi brati, a tu ne gre za doseganje še višjih prodajnih načrtov, pač pa za neke vrste ohranjanja tradicije. Po Hrošču, Golfu in Eosu s trdo streho, je T-Roc zdaj spet edini predstavnik s pomično streho med Volkswagni.
Preden je T-Roc postal Cabrio je doživel nekaj manjših tehničnih nadgradenj. Ker je izgubil streho so ga Nemci dodatno obtežili za 190 kilogramov, mu dodatno ojačali okvir vetrobranskega stekla in v predelu vzglavnikov zadnje klop namestili posebne plošče, ki se v primeru prevračanja v trenutku sprožijo in postavijo v položaj za zaščito potnikov. A to še ni vse. Za 4 centimetre je daljša medosna razdalja, ki zdaj meri 2,63 metra in prinaša možnost, da na zadnji klopi morda za krajši čas sedita tudi dva odrasla. V poletnem času je ta del večinoma rezerviran kot nekakšno odlagalno mesto. In ne samo to. Na klopi je pravzaprav onemogočeno sedenje potnikov, ko je na tem delu nameščena tudi snemljiva in zložljiva vetrna mreža, ta pa preprečuje vrtinčenje zraka v med vožnjo.
Obenem so T-Rocu odpadla tudi dodatna vrata, klasično streho je zamenjala večplastna platnena streha, ki jo obvladuje elektrohidravlični pogon, to pa v praksi pomeni 9 sekund za odpiranje in 11 za zapiranje. In ta proces lahko poteka tudi med vožnjo do najvišje hitrosti 30 km/h. Ta, v primeru vožnje z vetrom v laseh ne spreminja prostornine prtljažnega prostora. Meri le skromnih 280 litrov, ozka odprtina pa bo onemogočala nalaganja večjih stvari, pač pa le torbe ali kak večji kovček. Nenazadnje je to avto za dva potnika. Seveda niso pozabili na možnost preklopa naslona zadnjih sedežev (50:50), čeprav je to omogočeno zgolj preko posebne pletenice v prtljažniku, s tem pa nastane tudi manjša odprtina, v kolikor bi uporabnik želel prepeljati neko daljšo stvar. Pogled v notranjost prtljažnika obenem razkrije, da je del pločevine ostal brez nanosa zaključne plasti barve oziroma so ta del v tovarni morda pozabili primerno obložiti.
Omembe vredno je, da je T-Roc Cabrio na zadku dobil manjše krilce, medtem ko je na drugi strani potniška kabina ostala tako rekoč identična klasičnemu T-Rocu. Platnena streha prinaša zelo dobro zvočno izolacijo, čeprav vsega zunanjega hrupa razumljivo ne zmore zadušiti, a vendar se je možno tudi pri višjih hitrostih na avtocesti lahkotno pogovarjati s sopotnikom ali po telefonu, ki je povezan na Bluetooth. Celotno voznikovo delovno okolje je poznano, preprosto in lahkotno za uporabo. Digitalizacija je v največji meri zastopana prek osrednjega 8-palčnega zaslona multimedijske naprave (navigacija, povezovanje s telefoni, potovalni podatki…), medtem ko merilniki ostajajo pri analogni klasiki v kombinaciji z manjšim zaslonom. Rahlo izven dosega rok sta bili stikali za aktivacijo premika strehe in premika stranskih stekel, saj so jim mesto našli precej globoko pod naslonom za roke.
T-Roc Cabrio je na voljo zgolj z bencinskimi motorji, ki moč prenašajo na sprednji kolesni par. Naš testni avto je imel pod sprednjim pokrovom nameščen preverjen 1,5-litrski TSI motor s 110 kilovati v kombinaciji s šeststopenjskim ročnim menjalnikom. Zelo primerna kombinacija, ki postreže z dovolj zaloge moči, ko je to potrebno in z zmerno porabo, ki se je za čas preskusa gibala okrog šestih litrov in pol. Med vožnjo nikakor ne gre brez klasičnega zvijanja karoserije, a zna T-Roc poskrbeti za zelo suvereno držo na cesti. Morda, bi mi v zadnjih dneh, ko je zapadlo kar nekaj snega, prišel prav celo štirikolesni pogon (tega ni v ponudbi), a sem se kljub temu vselej dobro znašel z oprijemom zimskih gum.
Povsem jasno je, da bo T-Roc Cabrio pri nas našel le peščico kupcev. Večji prodajni uspeh si Nemci obetajo morda na večjih evropskih trgih, a gre pri tem avtomobilu bolj za prestiž proizvajalca, da ima v svoji ponudbi kabrioleta. V tem primeru je to športni terenec, ki bo v poletnem času morda ponudil kakšno pustolovsko potovanje z vetrom v laseh do plaže ali vršaca, kjer ni gneče.











