
udobje
Prenos: pogon - 4x4; menjalnik - 8, samodejni; zavore - hlajeni diski spredaj, hlajeni diski zadaj; gume - 225/55R17; obračalni krog - 12,4 m;
Karoserija: 4-vratna, limuzina; segment - E (zgornji srednji); mere (d/š/v) - 4963 mm x 1868 mm x 1479 mm; medosna razdalja - 2975 mm; prtljažnik - 530 l; rezervoar - 66 l; masa - 1795 kg; nosilnost - 710 kg; skupna dovoljena masa - 2505 kg;
Zmogljivosti: pospešek - 5,4 s do 100 km/h; najvišja hitrost - 250 km/h; gorivo: dizel; poraba - 6,1/4,0/4,8 l/100 km; emisije CO2 - 125 g/km;
Po treh letih kot vedno nastopi čas, da se malce olepša zunanjost, ali vsaj spremeni, če smo natančni, da bi dobili nekaj dodatne pozornosti. Pri G30 je vse skupaj omejeno na poteze odbijača, optiko zoženih luči in masko, kjer so jo za klasično executive limuzino pustili kar lepo pri miru v okvirih prvotnih dimenzij, a vseeno podaljšali in “prelomili” čez prehod na pokrov motorja.
Med prenovo je bila Petica deležna tudi elektrifikacije, vendar je 530d stari dobri dizel, kjer že samo razmerje moči in navora omogoča vozniku, da motor, ki premore 210 kW (286 KM), vozi tako umirjeno, da se poraba vrti okoli sedmih litrov, malce čez. Seveda je tehnični del šestvaljnika s 610 Nm dovolj, da se sicer umirjeni vožnji namenjena limuzina odpelje do stotice v samo 5,4 sekunde. Tu je še štirikolesni pogon xDrive za dodatno varnost in suverenost v slabših voznih pogojih.
Serija 5 je med modeli iz Bavarskega imperija še vedno eden najbolj klasičnih primerkov, estetsko neagresiven, dovršen in klasičen. Tudi M Sport paket izstopajočimi temno modrimi zavornimi čeljustmi in zatemnjene luči zadaj mu dodajo le še piko na i, ne pa neke lažne športnosti.
No ja, športnost je pod motornim pokrovom in podvozjem, če voznika tako čisto slučajno napelje k temu, a je kot vedno avto namenjen predvsem udobju, ki je pospremljeno z kakovostnimi materiali in izdelavo. Morda človek odraste takrat, ko mu tak avto da več kot kak navit kupejevski SUV. Roko na srce, v široki paleti BMW-jevih modelov ne bo težko najti ustrezne filozofije.
Notranjost, še ena s klasičnim pristopom znamke, je v bež usnju in črnimi preostalimi površinami, med katerimi barvni svetlobni vstavki kar prosijo po originalni oranžni barvi. Pristop, ki izvrstno ponese dediščino preteklosti čez sedanjost v prihodnost, brez da bi se avto kadarkoli postaral. Po prenovi je bil tudi infotainment posodobljen na sedmo različico s številnimi novimi funkcijami, 3D karto, shranjevanjem posnetkov iz kamer, povezljivosti in integracije tako z mobilniki kot omrežnimi storitvami in še lahko naštevamo.
Cena srednje BMW-jeve limuzine s srednjim šestvaljnim dizlom je 69.650 evrov in ostaja enaka kot pred prenovo. Pitonsko modra barva vzame 1160, potem pa se začne dolg seznam dodatkov, kjer si lahko novopečeni lastnik zamisli veliko, zares veliko dodatkov, a je treba pr tem izbirati pametno, saj se cena lahko kaj hitro povzpne do polovice osnovne. 20-palčna platišča so 2155 evrov, M-Sport paket 6520 evrov, Prestižni First Class 7 tisočakov in pol, pol samodejna vožnja tri tisočake. Dodatkov je bilo pri testni petici kar za 33.379 evrov, kar končno ceno zaokroži na 103.029 evrov.

