

Zapisali so, da v obdobju, ko si moramo vsi skupaj kar najbolje prizadevati za izvajanje ukrepov za zajezitev širjenja SARS-CoV-2, je še toliko bolj pomembno, da se od doma odpravimo le zaradi nujnih in neodložljivih poti, ob spoštovanju cestnoprometnih predpisov, razmer na cesti in največje mere samozaščitnega ravnanja. Slednje velja še posebej za ranljivejše skupine udeležencev v prometu, pešce, kolesarje, motoriste in mopediste. Obeta se sončen konec tedna, tudi nekoliko višje temperature, zato je še toliko bolj pomembno, da vsi, ki se bodo odpravili na nujne poti, ob upoštevanju navedenega odloka, poskrbijo za svojo varnost na cesti.
Do konca letošnjega septembra se je na slovenskih cestah pripetilo 11.672 evidentiranih prometnih nesreč, v katerih je življenje izgubilo 72 udeležencev v prometu, 552 je bilo hudo in 4.087 lažje telesno poškodovanih.
Ne zavedajo se, da je dovolj zgolj trenutek nepazljivosti, ki jim lahko popolnoma spremeni življenje, in da je lahko usodna že najmanjša napaka. Še posebej v jesenskih in zimskih mesecih, ko so dnevi krajši, ceste spolzke, mokre, pa tudi poledenele, so razmere za vožnjo bolj tvegane.
Obenem so zaradi trenutne vsesplošne situacije posamezniki lahko manj zbrani, opuščajo nekatere previdnostne navade ali so ohlapnejši pri spoštovanju prometnih predpisov.
Med vsemi alkoholiziranimi povzročitelji prometnih nesreč do konca maja, ki so jim izmerili nad 2 promila alkohola v krvi, jih je bilo skoraj 70 % v času epidemije. Najvišja izmerjena stopnja alkoholiziranosti povzročitelja prometne nesreče je bila 3,13 promila, končala se je s smrtnim izidom. Zato opozorilo: »Za volan ali krmilo motorja vselej sedimo le trezni!«





