
Vinjete, ki so zaživele 1.julija 2008, bodo veljavne najdlje do konca januarja prihodnjega leta, potem pa bo uporabniki osebnih vozil, kombijev in motornih koles prešli na bolj enostavno elektronsko cestninjenje, ki v praksi pomeni, da bo uporabnik vozila v centralni sistem Darsa sporočil zgolj svojo registrsko tablico in opravil plačilo za nakup izbrane e-vinjete. Trenutno je naprodaj kar devet različnih tipov vinjet. V osnovi so ta razdeljena na tri kategorije in sicer na osebna vozila (oznaka 2A), kombinirana vozila (oznaka 2B) in enosledna vozila oziroma motocikli (cestninski razred 1). Vsaka od teh ima na izbiro nakupa letne, mesečne ali tedenske vinjete, izjema so le uporabniki motociklov, ki namesto mesečne lahko izberejo polletno vinjeto.
Če je leta 2008 prva vinjeta stala le 35 evrov in je takrat veljala le šest mesecev, so v letu 2009 ceno za letno vinjeto za osebna vozila (2A) postavili na 55 evrov in jo sredi leta vnovič podražili (na 95 evrov). Še ena podražitev teh je sledila ob koncu leta 2013, na 110 evrov, od takrat pa se cena teh ne spreminja. So pa pred sedmimi leti istočasno pri Darsu v cenik uvrstili nov cestninski razred 2B, v katerega se uvrščajo kombiji in druga lahka gospodarska vozila, ki ne presegajo 1,3 metra višine nad prvo osjo in ne tehtajo več kot 3,5 tone. Cena te je od takrat dalje postavljena na 220 evrov za celoletno obdobje, 80 evrov za en mesec in 40 evrov za enotedensko uporabo.
Da je bila uvedba vinjetnega sistema pri uporabnikih dobro sprejeta, kažejo statistični podatki, ki jih vsako leto objavi Dars. Vse od leta 2008 pa do konca leta 2019 se je krivulja prodaje vinjet vzpenjala. Prevedeno v številke. Prvo leto od uvedbe so prodali 2.392.879 vinjet, že naslednje polno leto so zabeležili 3,6 milijona prodanih vinjet, rekordno leto 2019 je postreglo s 7.495.867 prodanimi vinjetami (vrednost 195 milijonov evrov). Potem pa sledi leto 2020, epidemija koronavirusa, številne omejitve in prvič po 12 letih precejšen upad prodaje. Tako so lani (upošteva se obdobje od 1.2.2019 do 30.11.2020) pri Darsu skupno prodali 4.626.910 vinjet, vrednost teh je predstavljala 148 milijonov evrov (za 47 milijonov manj kot v enakem obdobju leto prej), a bolj podrobni podatki kažejo, da je prodaja teh drastično upadla pri kratkoročnih vinjetah, torej mesečni in tedenski, katerih uporabniki so največkrat tranzitni vozniki. Ko gre govora o tujih voznikih, ti so največkrat kršitelji. Bodisi se vozijo brez vinjet ali pa imajo te neustrezno nameščene. Lani so cestninski nadzorniki izdali 43.720 kazni (od 300 do 500 evrov), kar je nekoliko manj od povprečja preteklih let, pri tem velja omeniti, da se denar od glob ne steka na račun Darsa, pač pa v državni proračun.
Od prvega decembra dalje pa bo na naših avtocestah vse drugače. Namreč, kot je napovedal pristojni minister, s tem datumom prehajamo na elektronsko cestninjenje in tako lepljenje vinjet na vetrobranska stekla dokončno pošiljamo v pokoj. Vinjete v fizični obliki ne bodo več obstajale. Pomemben podatek pri tem je, da elektronska vinjeta ne bo pomenila obračunavanja na prevoženi kilometer, kot to poznamo pri tovornjakih, pač pa bo ta veljala za neomejeno uporabo avtocest za izbrano obdobje. Torej, ko bo uporabnik kupil letno e-vinjeto bo ta veljavna eno leto od nakupa, ne glede na datum nakupa. Pri Darsu opuščajo dosedanji sistem menjav oziroma prehodnega obdobja (1.december do 31.januar). Nakup elektronske vinjete, ki bo vezana na avtomobil, bo mogoč preko različnih kanalov. Najlažje bo to storiti preko aplikacije ali spleta, še vedno pa bodo ohranjali prodajo teh na bencinskih servisih in nekaterih trgovcih. V primeru odjave vozila v vmesnem obdobju bo Dars povrnil neizkoriščeno vrednost letne vinjete.









