
Vonj, ki ga poznamo kot vonj novega avta, je posledica procesa, imenovanega izplinjevanje. S časom kemikalije, uporabljene v materialih, izhlapevajo in kombinacija plinov tvori značilen vonj. Nekateri izmed teh plinov so zdravju škodljivi ali pa celo karcinogeni.
Raziskava kalifornijske univerze je ocenila, kolikšna količina izpostavljenosti je še varna. Oceno so osnovali na podatkih o količini določenih kemikalij, zaznanih v avtomobilih v okviru drugih raziskav. Izkazalo se je, da količina kemikalij, predvsem benzena in formaldehida, ki sta oba rakotvorna, že po 20 minutah preseže kritično raven. Z večanjem količine časa, preživetega v avtu, se škodljiv vpliv najverjetneje še poveča.
Ob tem velja poudariti, da zgolj dejstvo, da je kemikalija rakotvorna, še ne pomeni, da bo neizbežno škodovala zdravju posameznika. Na to vpliva količina in pogostost izpostavljenosti. Postavlja pa se vprašanje, kako, če sploh, se lahko nevarnost zmanjša. Ker v primeru avta izogibanje kemikaliji ni izvedljivo, je zdaj naloga stroke, da nevarne snovi zamenja z varnejšimi.