
Čeprav ji zadnja leta niso najbolj naklonjena in se skuša obdržati z nizkim prodajnim volumnom nad gladino vode, je v 110 letih ta znamka postala sinonim za športnost, tehnične inovacije in fantastični dizajn. Na kratko o zgodbi znamke, ki ima v znački grb mesta Milano in grb milanske rodbine Visconti, kačo, ki požira otroka.
24. junija 1910 je skupina podjetnikov ustanovila A.L.F.A., Anonima Lombarda Fabbrica Automobili, ki je po enem letu obstoja postala tudi del avtomobilskega dirkanja. Zgodba o Alfi je sicer še štiri leta starejša. Societa Anonima Italiana Darracq ali SAID je tovarna, ki jo je 1906 z italijanskimi investitorji na noge postavil francoski podjetnik Alexandre Darracq. Slaba prodaja avtomobilov je 1909 je italijanske partnerje prisilila, da so najeli Giuseppeja Merosija, da bi zrisal nove avtomobile. Na današnji dan je tako nastalo povsem novo podjetje, ki pa je še vedno sodelovalo z Darracqom. Prva prava Alfa je bila pozneje tega leta 24 HP in kot rečeno je tovarna že prihodnje leto sodelovala z dvema primerkoma na Targi Florio.
Avgusta 1915 je vodenje prevzel podjetnik iz Neaplja, Nicola Romeo, ki je tovarno preusmeril v proizvodnjo vojaške opreme za italijansko vojsko v prvi svetovni vojni. Leta 1920 so podjetje preimenovali v Alfa Romeo in model Torpedo 20-30 HP je prvi nosil to oznako. Leta, ki so sledila, so bila za tovarno turbulentna. Najprej je Banca Italiana di Sconto, ki je stala za Romeom, bankrotirala, vlada pa je vskočila preko državnega subvencijskega podjetja. 1925 so od tovarne oddvojili proizvodnjo za železnice, Romeo pa je svoje podjetje zapustil 1928.
Pet let pozneje je Mussolini ustanovil Inštitut za rekonstrukcijo industrije (IRI) in nanj prenesel tudi tovarno. Uspešna leta z luksuznimi modeli je prekinila 2. svetovna vojna, ko so proizvodnjo spet usmerili v vozila za vojsko in motorje za tanke in letala. Po drugi svetovni vojni v porušeni Italiji ni bilo mesta za luksuzne avtomobile in Alfa Romeo se je usmeril v majhna vozila za široko potrošnjo. 1954 so razvili sloviti motor z dvojno odmično gredjo, ki je obstal vse do 1994, šestdeseta in sedemdeseta pa so prinesla številne čudovite športne modele, ki so ponesli znamko v svet.
Vseeno pa vladno podjetje Finnmeccanica ni uspelo unovčiti potenciala in 1986 so Alfo prodali Fiatu. Prvi dirkalni avto so pri Alfi naredili že 1913 in 1925 so postali tudi prvi svetovni prvaki, 1950 pa je Nino Farina prav tako z Alfo 158 postal prvi svetovni prvak v F1.
Italijani bodo danes ob pol štirih popoldne s prenosom iz muzeja v Areseju počastili svoj rojstni dan.



