

Fiat 500 X je križanec na klasičen način. S posebno različico Red zaznamuje sodelovanje s fondacijo Red, kar v praksi pomeni, da je delež od cene prodanega avtomobila namenjen boju poti pandemijam.
Cena testnega vozila: 36.290
zunanjosti prilagojena notranjost
štirivaljnik in spodobne zmogljivosti ob zmerni porabi
udobje vzmetenja
hrup pri zaprti platneni strehi
draga platnena streha
slaba slika kamere za vzvratno vožnjo
Fiatov 500 X ni neznan spremljevalec na naših cestah. Vrsto let ga ponujajo ob boku klasičnemu Fiatu 500 in njegovi kombijevski izvedenki 500 L. Z novim modelnim letom pa se je pojavil z nekaj novostmi. Med njimi so popravili sprednji del in zadek ter ju opremili z novim logotipom. Platnena streha predstavlja različico Dolcevita ali nekaj, kar bi utegnilo biti podobno originalnemu Fiatu 500 v kabrioletski izvedbi. Nasploh predstavlja X v petstotičinem imenu večji avtomobil, z več notranjega prostora in večjimi zunanjimi merami. Tako je prtljažnika za 350 litrov in na zadnjo klop brez težav posadite tudi malo večje otroke. Pretiravati pa pač ne smete. Največ težav je z vzdolžnim pomikom klopi, če so spredaj zares velikani. Od originala ali malega Fiata 500 pa je avto zares bistveno večji v vseh pogledih.
Udobje Fiatovega 500 X je seveda najbolj izrazito v prvi vrsti. Vozniku so privoščili zelo znano atmosfero s kombinacijo analognih in digitalnih merilnikov, na enako znan način postavljenih stikal za upravljanje in prav tako iz ostalih različic petstotice znanim sredinskim zaslonom. Še najbolj zanimiva rešitev je gumb za zagon motorja natančno v delu, kjer je sicer reža za navaden ključ. Zagon zahteva nekaj privajanja na dvojno tipkanje, a gre, ko začnete opazovati obnašanje avtomobila. Dolcevita je pravzaprav mehka streha, ki Fiata 500 X pretvori v kabrioleta. Odpre se bolj široko kot steklene strehe, prepušča pa poleg večje količine zraka tudi nesramno več hrupa. To je edini pomislek, ki ga sporočamo bodočim kupcem. Na sedežih in na zunanjosti gre opaziti logotipe fondacije RED. Ukvarja se z dobrodelnostjo, a ne kar tjavdan. Njihovo poslanstvo je pomoč pri obvladovanju epidemij in bolezni, ki jih je mogoče preprečevati, a v vseh delih sveta za to ni dovolj finančnih sredstev. Opozarja, da moramo za zagotavljanje tega tudi nekaj storiti. Delež od prodaje za to namenjajo Stellantisove znamke Fiat, Jeep in RAM.
Pod motornim pokrov se vrti štirivaljnik s hibridnim dodatkom. Ima 1,5 litra delovne prostornine in turbopolnilnik. Njegove zmogljivosti so s 96 kW največje moči in 240 Nm navora zelo spodobne. Pomaga pa mu še električni motor, ki doda 15 kW moči in 55 Nm navora. Za prenos moči skrbi menjalnik z dvojno sklopko DCT7. Kar pomeni, da premore sedem prestav. V praksi se kombinacija izkaže za udobno in mirno, razen v nekaj okoliščinah, ko preklop iz popolnoma električnega v podporni način ali popolnoma bencinski način malce zaniha avtomobil. Posebej pri speljevanju. Vsakič, ko smo hoteli to dejstvo ponoviti pred pričami, nam ni šlo. Avto pač nima rad grobosti.
Fiat 500 X z zgoraj navedeno močjo sploh ni več počasen avtomobil. Niti pri pospeških, niti pri deklarirani najvišji hitrosti. Res je, da ob prazni bateriji ni več podpore, a nam tudi te ni uspelo tako popolnoma sprazniti. Če bi si želeli več baterijske rezerve, vam pri Fiatu pomagajo z gumbom za regeneracijo, ki začasno izklopi električno pomoč. Preskok med enim in drugim načinom je kot rečeno večinoma nečuten. Vožnja na elektriko in rekuperiranje energije je nekaj, kar voznik opazi tudi pri ugodnejši porabi goriva. Na testu smo povprečno porabili okrog 6 litrov goriva na sto prevoženih kilometrov. Za zelo raznolike poti, vsaj v tretjinskem mestnem deležu, se nad porabo ne moremo preveč pritoževati.
Obvladovanje ceste zaznamuje docela natančen in dokaj izoliran volanski mehanizem. Se pa izkaže na lepo urejenih makadamskih cestah, ko smo ga pognali skozi gozd. Brez bojazni o brezpotjih, za to ni niti namenjen, niti se nam ni zmešalo. Kakšen prijazen pohod v manj znano naravo pa zagotovo prenese. Precej bolj kot popolnoma nizki avtomobili. Na običajnih cestah mu štejemo v dobro predvsem udobje vzmetenja. Fiatov križanec za dobre namene pri podrobnosti ne skriva svojih let. Vseeno je spodobna alternativa za ljubitelje italijanske mode. Ima sodobno srce, dobre zmogljivosti, tudi kabrioletsko streho in s popolnim kompletom opreme tudi svojo ceno.
Prenos: pogon spredaj; menjalnik - 7-stopenjski, DCT; zavore - hlajeni diski spredaj, diski zadaj; gume spredaj- 225/45R18; gume zadaj - 225/45R18; obračalni krog - 11,1 m;
Karoserija: 5-vratna, suv; segment - C (mali srednji); število sedežev - 5; mere (d/š/v) - 4.269 mm x 1.796 mm x 1.580 mm; medosna razdalja - 2.570 mm; kolotek spredaj - 1.545 mm; kolotek zadaj - 1.545 mm;
Notranje mere: prtljažnik - 350 litrov;
Mase: masa - 1.380 kg;
Zmogljivosti: pospešek - 9,4 s do 100 km/h; najvišja hitrost - 194 km/h; rezervoar - 48 l; poraba WLTP - 5,8 l/100km (1 op 17,2); emisije CO2 - 134 g/km;





