Analitiki trdijo, da bo do leta 2030 dobičkonosna le ena od sedmih današnjih kitajskih znamk električnih vozil.
Po oceni družbe Alixpartners bo od 137 blagovnih znamk električnih vozil, ki danes delujejo na Kitajskem, le 19 ob koncu tega desetletja še prinašalo dobiček.
Da se zahodni avtomobilski proizvajalci se zelo bojijo prodorne in cenovno agresivne konkurence, ki prihaja s Kitajske, je zelo očitno. Manj očitno pa je, da številne kitajske znamke električnih vozil čutijo tudi pritisk drugih domačih ponudnikov, kar je ob poplavi blagovnih znamk, ki prihajajo s kraljestva sredine, povsem logično. Strokovnjaki menijo, da bo konec tega desetletja le še vsako sedmo kitajsko avtomobilsko podjetje, ki deluje danes, še vedno prinašalo dobiček.
Po podatkih družbe Alixpartners na Kitajskem trenutno deluje kar 137 znamk električnih avtomobilov, vendar analitiki svetovalnega podjetja menijo, da jih bo do leta 2030 le še 19 ustvarjalo dobiček. Visoka stopnja napovedanega osipa je posledica brutalne cenovne vojne, ki že nekaj let poteka na kitajskem domačem trgu in ne kaže, da bi se ustavila.
Dominantna podjetja, kot je BYD, imajo takšne marže, da lahko vedno znova znižujejo cene in tako izrivajo tekmece, katerih marže niso tako velike, a so prisiljeni znižati svoje cene, da bi ostali v igri za del tržnega kolača.
Cenovna vojna je že prizadela nekatere kitajske blagovne znamke, med drugim WM Motor, ki je leta 2023 razglasil stečaj, družba Alixpartners pa pričakuje, da jim bo sledilo še veliko drugih.
Analitiki predvidevajo, da bodo znamke, ki ne bodo sposobne ustvarjati dobička, prisiljene popolnoma zapustiti industrijo ali pa bodo spremenile svojo usmeritev in si izborile le majhen delež avtomobilskega trga, poroča Bloomberg.
Medtem bosta podjetji BYD in Tesla le še okrepili svoj položaj. Prejšnji mesec so strokovnjaki družbe Alixpartners izjavili, da pričakujejo, da bodo kitajski avtomobilski proizvajalci do leta 2030 zavzeli 33 odstotkov svetovnega avtomobilskega trga.
Ena od osupljivih podrobnosti v najnovejšem poročilu se nanaša na količino nadur, ki jih lahko kitajski delavci opravijo v avtomobilskih tovarnah, ki jih upravljajo nove blagovne znamke električnih vozil. Menda lahko vsak mesec opravijo kar 140 dodatnih ur, medtem ko jih delavci v tovarnah, ki izdelujejo avtomobile za uveljavljene avtomobilske proizvajalce, lahko opravijo največ 20.