Na naši spletni strani uporabljamo piškotke, s katerimi izboljšujemo vašo uporabniško izkušnjo in vam zagotavljamo ustrezne vsebine in oglaševanje. Z nadaljno uporabo naše spletne strani se s tem strinjate.

Razumem...
Do konca desetletja le še sedmina kitajskih EV znamk?
Gospodarstvo
Do konca desetletja le še sedmina kitajskih EV znamk?
Do konca desetletja le še sedmina kitajskih EV znamk?
15.07.2024 10:55

Analitiki trdijo, da bo do leta 2030 dobičkonosna le ena od sedmih današnjih kitajskih znamk električnih vozil.

Marko Hanželič

Po oceni družbe Alixpartners bo od 137 blagovnih znamk električnih vozil, ki danes delujejo na Kitajskem, le 19 ob koncu tega desetletja še prinašalo dobiček.

Da se zahodni avtomobilski proizvajalci se zelo bojijo prodorne in cenovno agresivne konkurence, ki prihaja s Kitajske, je zelo očitno. Manj očitno pa je, da številne kitajske znamke električnih vozil čutijo tudi pritisk drugih domačih ponudnikov, kar je ob poplavi blagovnih znamk, ki prihajajo s kraljestva sredine, povsem logično. Strokovnjaki menijo, da bo konec tega desetletja le še vsako sedmo kitajsko avtomobilsko podjetje, ki deluje danes, še vedno prinašalo dobiček.

Po podatkih družbe Alixpartners na Kitajskem trenutno deluje kar 137 znamk električnih avtomobilov, vendar analitiki svetovalnega podjetja menijo, da jih bo do leta 2030 le še 19 ustvarjalo dobiček. Visoka stopnja napovedanega osipa je posledica brutalne cenovne vojne, ki že nekaj let poteka na kitajskem domačem trgu in ne kaže, da bi se ustavila.

Dominantna podjetja, kot je BYD, imajo takšne marže, da lahko vedno znova znižujejo cene in tako izrivajo tekmece, katerih marže niso tako velike, a so prisiljeni znižati svoje cene, da bi ostali v igri za del tržnega kolača.

Cenovna vojna je že prizadela nekatere kitajske blagovne znamke, med drugim WM Motor, ki je leta 2023 razglasil stečaj, družba Alixpartners pa pričakuje, da jim bo sledilo še veliko drugih.

Analitiki predvidevajo, da bodo znamke, ki ne bodo sposobne ustvarjati dobička, prisiljene popolnoma zapustiti industrijo ali pa bodo spremenile svojo usmeritev in si izborile le majhen delež avtomobilskega trga, poroča Bloomberg.

Medtem bosta podjetji BYD in Tesla le še okrepili svoj položaj. Prejšnji mesec so strokovnjaki družbe Alixpartners izjavili, da pričakujejo, da bodo kitajski avtomobilski proizvajalci do leta 2030 zavzeli 33 odstotkov svetovnega avtomobilskega trga.

Ena od osupljivih podrobnosti v najnovejšem poročilu se nanaša na količino nadur, ki jih lahko kitajski delavci opravijo v avtomobilskih tovarnah, ki jih upravljajo nove blagovne znamke električnih vozil. Menda lahko vsak mesec opravijo kar 140 dodatnih ur, medtem ko jih delavci v tovarnah, ki izdelujejo avtomobile za uveljavljene avtomobilske proizvajalce, lahko opravijo največ 20.

Za dodajanje komentarjev morate biti prijavljeni.
shark91115.07.2024 11:06
Mogoče bi bilo tukaj dobro malo bolje opisati trenutni položaj dobičkonosnosti EV kitajcev....kakor mi je znano, je trenutno samo ena EV firma dobičkonosna, in to je Li Auto! Vse ostale še niso dobičkonosne, ampak trenutno še delajo izgubo, vključno z BYD. Če se motim in ima kdo drugačne podatke, naj me prosim popravi (in doda v dokaz kakšen link o tem...)
SimonsenPlus15.07.2024 12:51
Veliko veselja lastnikom danes “kao poceni” kitajskih EV z iskanjem servisov in nadomestnih delov… #fisker
macolar15.07.2024 13:56
Fisker je popolnoma neprimerljiv. Od začetka so bili obsojeni na propad. Kitajci so se lotili zadeve veliko bolje, z veliko količino znamk in lahko si privoščijo da jih večina potone ker bodo obvladovali trg z tistimi ki bodo preživele. Tudi v začetku motorizacije zahodnega sveta je bilo na stotine proizvajalcev, a ostala jih je le peščica.
mrop2315.07.2024 13:57
Fisker ni kitajski. Sicer pa podobno kot povsod (pametni telefoni, televizorji, itd), le da zaradi višjih cen izdelkov lahko še bolj potencirano, ker kupit kitajski telefon za 200 evrov ni kakšno hudo (finančno in siceršnje) tveganje, avto za 100- ali večkratnik tega zneska pač.
shark91115.07.2024 15:14
Macolar, ne gre za firme, Simonsen je imel v mislih kupce, ki bodo kupili avtomobil (danes še delujoče) firme, ki je čez nekaj let ne bo več....kje bodo dobili rezervne dele? Konkurenca ne bo skrbela za take kupce, bodo lepo sami zase poksrbeli....zato je po mojem nakup nekega no name kitajca danes precej tvegana zadeva....ne zato, ker bi bil avto slab, ampak ker vmes lahko firma propade in ostaneš brez poprodajnih storitev in rezervnih delov....
Bacco15.07.2024 15:26
Rezervni deli so (lahko) problem že pri živih kitajskih znamkah, kaj šele propadlih :D
macolar15.07.2024 16:52
Kitajci že zdaj delajo rezervne dele za vse proizvajalce, le kako jih nebi delali zase? Če bo dovolj volumna prodanega, ne bo nobene bojazni da nebi bilo delov. Sodelavec ima po več tednov parkiranega BMWja pri mehaniku ker ne dobi original delov, pa še za replike je treba čakat. Riziko je pa pač tak kot je. Saj je tudi riziko z uvažanjem rabljene klumparije iz Nemčije, pa se to vseeno veselo počne in kupuje. Pač kupiš tistega kitajca ki ima primerno zastopstvo, pa nebi smelo biti problemov. Tako kot pravite tu da je veliko sovraštva medijev do EVjev, ha je prav tako do kitajskih vozil. Nobena skrivnost ni da se ustaljenim znamkam tresejo hlače kee kitajci kažejo koliko cenejša so lahko vozila. Kdo bi kupil kitajski telefon, ko je kraljevala Nokia?
shark91115.07.2024 18:01
Macolar: tvoje trditve v zadnjem odgovoru so kontradiktorne :) Najprej napišeš, da kitajci delajo rezervne dele za vse proizvajalce (ki imajo dovolj prodajnega volumna), nato pa napišeš, da sodelavec čaka na rezervni del za BMW-ja, kjer se niti replike ne dobi (kako to, a nisi rekel da kitajci vse delajo, da se vse de dobiti?)...drugič: ne razumem kaj ima dobro zastopstvo veze s tem, da lahko tovarna vseeno propade, ti pa ostaneš brez servisne podpore in rezervnih delov? Jaz nimam nobenega sovraštva do kitajcev, pišem samo realna dejstva...in kot je Bacco napisal: "Rezervni deli so (lahko) problem že pri živih kitajskih znamkah, kaj šele propadlih" :)
Whiteswan15.07.2024 18:40
Ko bi se analitiki s sabo tako ukvarjali kot se s kitajsko.
macolar15.07.2024 19:02
Shark ravno v tem je štos. BMW kot tako uveljavljena znamka, pa se ne dobi delov kar tako. Kot drugo, dobro zastopstvo pomeni dobro servisno mrežo z rezervnimi deli. Sklepam in upam da noben od slovenskih zastopnikov ni tako butast da bi prodajal vozila (npr. MG) brez primernega servisa, pravtako si to ne bo privoščil BYD. Če pa kupiš čengfeng in je teh vozil prodanih samo par sto v evropi, potem si si pa nekako kriv sam.
Oldtimer7215.07.2024 19:06
shark911, BYD ne dela ravno izgube. Pošiljam ti en link.https://www.courthousenews.com/chinese-electric-vehicle-giant-byd-sees-record-profit-for-2023/
macolar15.07.2024 19:08
V trenutku ko bodo postavljene fabrike na naših tleh nima smisla bit v dvomu. Razen če jih politika odžene čez noč - v primeru da koncerni pričnejo z lobiranjem.
skrivo15.07.2024 22:30
Neki se pametne delajo....pa to je Kitajski Master Plan, sedaj vsi proizvajalci avtov na Kitajskem dobijo nekaj subvencije za lažji štart, potem jih bodo pa pustili, da se znajdejo kakor vedo in znajo. Kdor ne bo dovolj dober na vseh področjih, bo pač propadel, ostala bo le peščica najboljših (ne 19, manj kot 10 jih bo z več blagovnimi znamkami seveda). In ti, ki bodo po klanju na domačih tleh ostali, bodo avtomatsko najbolj konkurenčni v svetovnem merilu in bodo pač pometli s konkurenco. Prišli bodo tudi v EU in mi bomo lahko pri njih ali za njih delali, a šefi bodo Kitajci! No, vozili bomo pa top avte, pač kitajske :)
Bacco16.07.2024 07:44
Malo poglejte kake tuje forume za MG ali DR, kakšno super poprodajno podporo imajo. Že manjše napake v garanciji odpravljajo po več tednov ali mesecev, še večja drama je ko rabiš kake karoserijske dele po prometni nezgodi.
Makaronar16.07.2024 08:12
Evropske znamke imajo nore probleme z rezervnimi deli, ampak so si po eni strani sami krivi, ker imajo preprosto prevec razlicnih modelov.
© Copyright 1999-2023 Avtomanija