Pred časom smo razložili, kako deluje Hondin pogon E:HEV, je pa ta srednji japonski SUV tudi merilo enostavnosti in uporabnosti in – enostavne uporabnosti.
Kaj danes povprečen uporabnik, ki ni obseden tehnofil ali zbiratelj dodatne opreme, za normalno uporabo avtomobila sploh potrebuje?
Začnimo pri zadnjem koncu, prtljažnik meri 390 litrov, s podiranjem naslonjal zadnjih sedežev pa pridobimo 1322 litrov. Preizkušeno v praksi, dovolj za dve največji Kalax omari iz švedskega trgovca brez pretiranega stiskanja, škatle v dolžino merijo meter in skoraj šestdeset centimetrov. Za več udobja pa se lahko vrata prtljažnika odpirajo in zapirajo električno.
Osrednja stvar potniške kabine je danes infozabavni sistem. Lahko je kompleksen, lahko je precej enostaven, z jasno in logično obliko. Hondin Connect podpira povezavo telefonov z operacijskim sistemo Android in Apple, ki se zrcalita na zaslon, za tiste, ki so navajeni svojih vsakodnevnih tehničnih sopotnikov. Na 9-palčnem zaslonu je tudi navigacija, za tiste, ki še vedno prisegajo na klasične radijske postaje, pa je integriran digitalni radijski sprejemnik DAB, da radijske postaje niso vezane na ozka območja oddajanja. Avdiofili imajo tu še napreden Bosejev avdio sistem z 12 zvočniki s prostorskim zvokom.
Mobilne naprave lahko polnimo preko klasičnega USB-vmesnika ali brezžično, odvisno od tega, ali je mobilnik nižjega ali višjega cenovnega razreda.
Ker lahko tudi o samem pogonu ZR-V rečemo, da je na nek način digitaliziran, v notranjosti odpadejo vse klasične prestavne ročice, pogon pa izbiramo le s stikali. En gumb za vožnjo naprej, drugi za nazaj, vse ostalo opravi samodejni menjalnik. Enako je tudi s parkirno zavoro, ki zdaj že standardno predstavlja le stikalo namesto velike in okorne ročice.
Tu je tudi sitem Sensing, ki daje avtomobilu občutek zavedanja okolice. Tako avto ves čas spremlja promet pred sabo in preračunava namesto voznika; če obstaja možnost naleta, bo sam močno zmanjšal hitrost in ublažil ali preprečil možnost trka. Tudi za vožnjo po večpasovnih cestah sistem opozori, če zamenjamo vozni pas brez uporabe smernika. Če je to v večini primerov stvar, povezana z lenobo voznika, pa se kdaj zgodi, da nehote izgubi pozornost in avto leze na drugi pas. Sistem v vsakem primeru to zazna in na to opozori. Obenem kamera poskrbi, da avto med vožnjo ostane na idealni sredini voznega pasu.
Za enostavno vožnjo na daljših razdaljah bo vsak voznik želel tempomat. Današnji sistemi so precej napredni in sledijo prometu pred sabo – znajo prilagajati hitrost vozilom spredaj in če se ta ustavlja, tudi sami ustavijo avto. Ko vozilo spredaj spelje, spelje tudi naš avto.
Večina avtomobilov ima danes tudi digitalizirane merilnike, kjer lahko uporabnik z izbiro na volanu določi, katere informacije mu bo avto prikazoval, lahko pa se nekateri podatki prikazujejo tudi na poseben prikazovalnik pred vetrobranskim steklom.
Za udobje potnikov niso nepomembna niti odlagalna mesta, ZR-V jih ima dovolj. Na sredinski konzoli sta dve okrogli mesti za pijačo, med sedežema pa se konzola spremeni v dva nivoja. Na spodnji je odlagalno mesto, zgoraj pa so gumbi za izbiro režima vožnje.
Za lažje manevriranje na mestih kot so parkirišča ali ozke ceste, so tu zvočni senzorji in kamera, s katero vidimo dogajanje za in pred avtom. Še vedno pa so tu stara dobra vzvratna ogledala za popoln nadzor.
Seveda pa ne smemo niti mimo današnjih minimalnih standardov, klimatske naprave, ki se pri ZR-V ni preselila na zaslon in jo še vedno lahko uporabljamo enostavno preko gumbov pod osrednjim zaslonom, električnega pomika stekel in brezkontaktnega ključa. Pri Hondi sta dva, prvi in drugi se identificirata tudi z individualnimi nastavitvami kot so ogledala in sedež.