Po odhodu Fieste je novi Tourneo Courier poleg Pume cenovno najugodnejši način za vožnjo z modrim ovalom na nosu. Za svoj denar ponuja igrivo zunanjost in veliko prostora v notranjosti.
Cena testnega vozila:
praktična notranjost
velik prtljažnik
izbira motorjev
preglednost nazaj
Ford Tourneo Courier in njemu konkurenčni prevozniki še vedno zelo privlačni, na eni strani za aktivne družine, na drugi pa v gospodarskih različicah tudi za obrtnike. Razumljivo je, zakaj. Enoprostorci so namreč praktični in enostavni za vožnjo, obenem pa ponujajo nizke stroške lastništva in preproste, a efektivne rešitve v notranjosti.
V Fordovi ponudbi vozil MPV je Tourneo Courier po velikosti uvrščen pod večja vozila Ford Tourneo Connect in Ford Tourneo Custom. Pod oglato karoserijo je tehnično namreč Ford Puma. To je odlično izhodišče, saj je Puma eden najbolj agilnih kompaktnih SUV-jev, ki jih lahko kupite. Ali je torej kombinacija zabavne vozne dinamike in praktične uporabnosti Fordovega vozila Tourneo Courier lahko zmagovalna formula? Ali pa bi bilo bolje, če bi se odločili za Citroën Berlingo ali Dacio Jogger, ki sta njegova neposredna konkurenta?
Vizualno je Fordov primerek v tem razredu vsekakor med izstopajočimi. Lahko bi rekli, da je igrivo nenavaden, tudi zaradi ogromne maske hladilnika in strehe v beli barvi. Da je oblikovno zanimiv, potrjujejo tudi reakcije ljudi, s katerimi sem se imel možnost o njem pogovarjati tekom testa. Eni niso mogli verjeti, da gre za Forda, spet drugi so trdili, da je podoben Land Roverju. Dejstvo je, da Tourneo Courier oblikovno prepriča.
Ford Tourneo Courier je na voljo le z enim motorjem, in sicer 1,0-litrskim trivaljnim bencinskim motorjem s 125 KM. Lahko ga dobite s sedemstopenjskim samodejnim menjalnikom ali šeststopenjskim ročnim menjalnikom. Motor ni najmočnejši, a ko se turbo vključi pri približno 2.000 vrtljajih na minuto, je njegova vlečna moč dokaj dobra. Na testu smo preizkusili različico s sedemstopenjskim samodejnim menjalnikom z dvema sklopkama, ki je dovolj prepričljiv, kljub temu, da ima zaradi ne pretirano močnega trivaljnika pod motornim pokrovom, marsikdaj precej dela. Vsekakor pa kombinacija trivaljnika in samodejnega menjalnika ne prinaša pretirane varčnosti, saj smo na vožnji po magistralkah do Blatnega jezera zabeležili dobrih sedem, pri vsakodnevnem "drajsanju" med mestom in vasjo pa tudi do osem litrov na sto kilometrov.
Tourneo Courier precej hitro zazna nepravilnosti na cesti, zlasti če so izrazite. Na slabi mestni cesti je lahko nenehno udarjanje nekoliko moteče, na boljših odprtih cestah z blažjimi valovi pa se spopada precej bolje in je občutek med vožnjo na splošno precej udoben. Nagibanje karoserije je pri tako visokem avtomobilu dobro nadzorovano, zaradi česar je vožnja s Tourneom Courier skupaj z oprijemljivim vodenjem in natančnim krmiljenjem zelo zabavna. Zaradi majhnega in lahkega motorja na sprednjem delu je vozilo v ovinkih pripravljeno na zavijanje, kar mu daje zabaven in drzen značaj. Hrup vetra in cestišča je pri hitrosti opazen, vendar ni dovolj glasen, da bi bil preveč moteč.
Pri nizkih hitrostih je krmiljenje precej natančno in lahkotno, s hitrejšo vožnjo pa se njegova teža povečuje. Nekaterim voznikom se bo še vedno zdel prelahek, a zato omogoča enostavno manevriranje.
Vidljivost glede na škatlasto obliko vozila in velika okna ni ravno idealna, saj je med vzvratnimi ogledali in stebrički vetrobranskega stekla velika mrtva cona. Prelom zadnjega stekla in široki zadnji stebrički skupaj ustvarjajo mrtvo točko, ko gledate nazaj. Pozitivna stran je, da imate zaradi obsežnega vetrobranskega stekla dober pogled neposredno naprej, velika vzvratna ogledala pa pomagajo pri manevriranju.
Vsak Tourneo Courier ima infozabavni zaslon na dotik, vendar je zaslon z 8 palci precej majhen, zato so tudi ikone majhne in jih je med vožnjo težko zadeti s prstom. Ko pritisnete ikono na zaslonu na dotik, se ta odzove precej hitro, poleg tega je pod zaslonom vrsta gumbov za bližnjice za nekatere funkcije. Kljub vsemu zadeva ni idealna, saj ob težavah z "lociranjem" prave ikone ali drsnika nekoliko moti tudi segmentiranost uporabniškega vmesnika, saj je do različnih funkcij mogoče priti le s prebijanjem skozi večstopenjske menije. Žal se prek prek zaslona na dotik upravljajo tudi nastavitve klimatske naprave pri čemer je eden večjih izzivov med vožnjo nastavitev želene temperature s pomočjo virtualnih drsnikov.
Na voljo je 8-palčni digitalni voznikov zaslon, ki se upravlja z gumbi na volanu. Glede funkcionalnosti je precej osnoven, vendar je jasen in razmeroma enostaven za uporabo ter ga je mogoče konfigurirati za prikaz funkcij za pomoč vozniku in informacij o potovanju. Vozniku v pomoč je tudi prilagodljiv radarski tempomat s funkcijo za ohranjanje voznega pasu in funkcijo Stop&Go, ki je na voljo izključno v kombinaciji s samodejnim menjalnikom.
Notranjost vozila Tourneo Courier je polna trde, z reliefi ozaljšane plastike. Te so vsaj trpežne in jih je enostavno očistiti, poleg tega je kakovost izdelave dobra, saj se ob zapiranju vrat sliši ustrezno masiven pok. Kljub temu bi lahko bila kakovost samih materialov boljša.
Prostor za glave potnikov v Fordu Tourneo Courier je res impresiven. Zdi se, da streha nima vrha in tudi najvišji vozniki se ne bodo počutili klavstrofobično niti na sprednjih niti na zadnjih sedežih. Tudi prostor za noge zadaj je zelo dober, čeprav bi se lahko dolgonogi potniki s koleni oprijemali prednjih sedežev. Ker je pod sredinskim sedežem le minimalna grbina, ima tudi odrasla oseba na zadnjem sredinskem sedežu dovolj prostora za noge. Tourneo Courier ima drsna zadnja vrata, kar zelo olajša vstopanje in izstopanje, na primer na tesnih parkirnih mestih.
Tourneo Courier ima že nazivno velik prtljažnik s 570 litri prostora. To je enako kot pri nekaterih družinskih SUV-jih, tudi pri Kii Sportage, vendar je zaradi visoke, škatlaste oblike avtomobila na voljo ogromno višine za zlaganje prtljage od tal do stropa. Pokrov prtljažnika je zelo velik, zato morate biti previdni, ko ga odpirate na parkirišču. Za primerjavo: Citroën Berlingo in Dacia Jogger imata nazivno še večje prtljažnike, saj ponujata 675 oziroma 712 litrov prostornine. Če želite več prostora, lahko sedeže zložite in pomaknete naprej ter tako ustvarite 2.162 litrov prostora. Vendar je zadnja klop deljiva v razmerju 60/40, medtem ko je pri Berlingu uporabnejša konfiguracija 40/20/40. Prostora je v vsakem primeru dovolj, tako za krajše kot daljše izlete, pa tudi za hobi gozdarja in druge (manj) prostočasne dejavnosti.
Ford Tourneo Connect je vsekakor pravšnja izbira za tiste, ki postavljajo funkcionalnost in praktičnost pred vse ostale vrline avtomobila. Ponuja visoko stopnjo vsestranskosti in veliko prostora po dostopni vstopni ceni. Turbobencinski motor je živahen in skupaj z natančnim krmiljenjem omogoča zabavno vožnjo. Kljub temu, da je v osnovi namenjen gospodarskim dejavnostim, ponuja med vožnjo dovolj udobja.
Prenos: pogon - spredaj; menjalnik - 7-stopenjski, samodejni; zavore - spredaj, zadaj; gume spredaj- ; gume zadaj - ; obračalni krog - ;
Karoserija: 5-vratni enoprostorec; število sedežev - 5; mere (d/š/v) - 4.343 mm x 1.817 mm x 1.836 mm ; medosna razdalja - 2.692 mm; obračalni krog - 10,7 m; gume: 215/55 R17;
Notranje mere: prtljažnik - 570 - 2162 litrov ;
Mase: masa - 1.448 kg; skupna dovoljena masa - 2000 kg;
Zmogljivosti: pospešek - 13 s do 100 km/h; najvišja hitrost - 175 km/h; rezervoar - 45 l; poraba WLTP - 6,8 l/100 km; emisije CO2 - 154 g/km;