Družili smo se z osveženo Oplovo Corso, ki vsaj na videz precej uspešno skriva sorodstvo s Peugeotom 208. A težko bi rekli, da je zato kaj slabša.
Cena testnega vozila: 20.090
vozne lastnosti
ergonomija
segrevanje notranjosti zaradi črne strehe
digitalni merilniki
Šesta generacija Corse je na voljo že od leta 2019, predstavili so jo tako rekoč tik pred tem, ko so oblikovno posodobili vse Oplove modele. In čas je bil, da (konec minulega leta) dobi nov obraz tudi Corsa. Navsezadnje gre za enega najuspešnejših Oplovih modelov, od leta 1982 so jih prodali okrog 15 milijonov. Naš testni primerek z najbolj priljubljeno kombinacijo trivaljnega turbobencinskega motorja in ročnega menjalnika se je ponašal z najvišjo stopnjo opreme GS – in res je ponudil tako rekoč vse, kar bi si lahko želeli. Na voljo sta še osnovni paket Edition in srednji YES, a že osnovni ponuja med drugim LED-žaromete, samodejno senčenje dolgih luči, električni pomik stekel na vseh vratih, samodejne brisalnike, DAB-sprejemnik in kopico asistenčnih sistemov, kot so samodejno zaviranje v sili z zaznavanjem pešcev, prepoznavanje prometnih znakov, sistem za nenamerno menjavo voznega pasu… Vmesni paket Yes k temu doda še digitalne merilnike na 18-centimetrskem zaslonu, bogatejše oblečen volan (sintetično usnje) in lita platišča. GS pa še zadnje LED-luči, panoramsko vzvratno kamero z vsemi možnimi parkirnimi senzorji, brezstični ključ, izbirnik načina vožnje, aluminijaste dodatke na stopalkah, črno stropno oblogo in podobno. Naš primerek je za doplačilo premogel še elektronsko klimatsko napravo, ogrevane sedeže in volan ter grafik sivo barvo (tudi slednje za doplačilo). V kombinaciji s črno streho je bil videti lepo, a je to žal pripomoglo k precej močnejšemu segrevanju kabine pod žgočim soncem.
K prenovljenemu zunanjemu videzu Corse pravzaprav še najbolj prispeva nova maska v obliki Oplovega vizirja, ki poskrbi za sodobnejši videz v slogu drugih hišnih modelov. V notranjosti je novosti nekoliko več, predvsem je digitalizacija močno posegla v voznikovo delovno okolje. Namesto analognih merilnikov zdaj voznik spremlja njihovo digitalno različico, ki pa je precej špartanska in zahteva nekaj privajanja. A za povprečnega voznika, ki ga zanimata predvsem hitrost vožnje in količina goriva, so novi merilniki na razmeroma majhnem in preprostem zaslonu povsem na mestu ter dovolj pregledni. Pohvala gre informacijsko-zabavnemu sistemu z nekoliko večjim osrednjim zaslonom, ki se ga lahko posodobi na daljavo, da je vedno v koraku s časom. To se morda komu ne zdi posebno pomembno, pa vendarle je. Med drugim namreč vpliva na povezljivost s telefonom. Naš testni primerek se je zgledno povezal tako z iOS kot z Androidom. Funkcija CarPlay se vzpostavi in deluje povsem gladko, kar pri nekaterih avtomobilih še vedno ni samoumevno. Zaslon premore dovolj dobro ločljivost in jasnost, da je slika z vzvratne kamere zgledna. Zvok iz šestih zvočnikov je prijeten, močan in zelo uravnotežen. Sprejem radijskih postaj (DAB in FM) je zgleden.
Pohvaliti velja volan v »normalni« velikosti, ki se lepo poda v roke, vsi gumbi pa so na pravem mestu. Ko smo ravno pri gumbih. Corsa je eden tistih avtomobilov, pri katerih se osnovne, torej najpomembnejše nastavitve krmili s fizičnimi gumbi. Za klimatsko napravo, ogrevanje stekel in sedežev, nastavitve radia in podobno ni treba šariti po zaslonu, kar je pohvalno. Fizični gumbi so na voljo še za izklop sistema start-stop, ki utegne biti v nekaterih primerih precej nadležen, za že omenjeno izbiro načina vožnje ter za vklop/izklop sistema za ohranjanje voznega pasu. V osrednji konzoli sta na voljo še vtičnica USB-C in klasični električni priključek (seveda brez vžigalnika za cigarete), kar povsem zadostuje. V Corsi je na sprednjih sedežih dovolj prostora za udobno vožnjo, sedeži ponujajo solidno oporo tudi na daljših poteh. Zlasti dobra je bočna opora na sedalnem delu. Malce manj je prostora na zadnjih sedežih, zaradi precej majhnih vratnih odprtin je predvsem odraslim nekoliko oteženo vstopanje in izstopanje. Otroci s tem nimajo težav, je pa nekoliko nerodno nameščanje otroškega sedeža. Ampak Corsa s svojo kompaktno velikostjo pravzaprav ni namenjena družinam. Prtljažnik sicer pogoltne solidnih 309 litrov.
Motor je kljub na videz skromni moči precej živahen, zlasti ko sta v Corsi največ dva potnika. Uglašenost z ročnim 6-stopenjskim menjalnikom je dobra, prestave so nekoliko daljše, kar ugodno vpliva na porabo. Pretikanje poteka gladko in precej natančno. Podvozje je naravnano dokaj dinamično, nekoliko čvrsteje kot pri francoskem sorodniku Peugeotu 208, in omogoča nekoliko bolj športno vožnjo. A vseeno ni pretrdo za udobno potovanje, tudi po podeželskih cestah. Poraba? Med našim preskusom smo izmerili povprečje 6,1 litra na 100 km. Zvočna izoliranost je spodobna in hrupa je v kabini zelo malo. Razen na res slabi cesti in ob odločnem priganjanju motorja.
V resnici gre za zelo spodoben avtomobil v svojem kompaktnem razredu. Največ udobja in oblazinjenja seveda ponuja za dva potnika na prednjih sedežih, na zadnji klopi je na tem področju bolj varčen, s trdo plastiko na vratih. A kdo bi lahko Corsi to zameril, saj konec koncev ne gre za tipičen družinski voz.
Prenos: pogon - spredaj; menjalnik - 6, ročni; zavore - hlajeni diski spredaj, diski zadaj; gume - 205/55R17; obračalni krog - 10,7 m;
Karoserija: kombilimuzina; število sedežev - 5; mere (d/š/v) - 4.060 mm x 1.765 mm x 1.433 mm; medosna razdalja - 2.538 mm; kolotek spredaj - 1.501 mm; kolotek zadaj - 1.500 mm;
Notranje mere: prtljažnik - 309 l;
Mase: masa - 1.075 kg; nosilnost - 545 kg; skupna dovoljena masa - 1.620 kg;
Zmogljivosti: pospešek - 9,9 s do 100 km/h; najvišja hitrost - 194 km/h; rezervoar - 44 l; poraba WLTP - 5,1 l/100km (1 op 19,6); emisije CO2 - 114 g/km;