Z 987 konjskimi močmi in ciljno maso pod 1.580 kilogrami želi Theory 1 vrniti Lotus k njegovim športnim koreninam.
Lotus ima velike načrte za svojo povsem električno prihodnost. Za predstavitev teh načrtov je podjetje pravkar predstavilo nov koncept z imenom Theory 1. To je dvovratni športni avtomobil z 987 konjskimi močmi, štirikolesnim pogonom in ciljno maso pod 1.580 kilogrami. Časopis Wired si je lahko ekskluzivno ogledal koncept Theory 1 pred njegovo premiero in razkril vse podrobnosti o novem električnem superavtomobilu.
Theory 1 naj bi predstavljal Lotusovo prihodnjo oblikovno shemo. Oster klinast profil, ki ga je navdihnil model Esprit, vodi do definirane nosne lopatice s tankimi žarometi v obliki bumerangov. Oblika z naprej pomaknjeno kabino spominja na Espritovo zasnovo s sredinsko postavljenim motorjem, vendar je zadnji del povsem tuj, z izjemno tankimi zadnjimi lučmi, visokim izvlečnim spojlerjem in ogromnim difuzorjem. Najbolj kul so vrata, ki se odpirajo z obračanjem nazaj in navzgor, nekako kot obratna oblika Koenigseggovih sinhro-helix vrat.
Na dnu vozila Theory 1 je karbonska školjka s tremi sedeži. V sredini je sedež za voznika, na obeh straneh pa sta sedeža za potnika, podobno kot v McLarnu F1. Vendar se podobnost tu konča. Notranjost je opremljena s head-up zaslonom in zasloni ob vsakem A-stebričku namesto stranskih ogledal. V tkanino sedežev, vrat in volana so vgrajeni napihljivi elementi za masažo potnikov in haptično povratno informacijo za voznika. V naslonjala za glavo vsakega sedeža so vgrajeni celo zvočniki, ki so iz 3D-tiskane mrežaste strukture.
Najzanimivejši del notranjosti vozila Theory 1 so gumbi „na zahtevo“. Ti so oblikovani s pomočjo tako imenovanega „reaktivnega tekstila“, ki zavzema površine vzdolž kabine, in lahko po potrebi prikaže gumbe, ko so ti potrebni, in jih odstrani, ko niso. „Tehnologija je na voljo le, ko jo potrebujete, nato pa izgine, so kot gumbi na zahtevo,“ je za Wired povedal Facundo Gutierrez, izvršni direktor podjetja MotorSkins, ki stoji za to tehnologijo. „Na primer, vozite in za vami se približuje avto. Tkanina na sedežu vas nežno opozori na to s haptičnim signalom po ramenu. Ali pa dobite telefonski klic in prikaže se gumb, s katerim lahko sprejmete klic.“
V srcu modela Theory 1 je baterija s kapaciteto 70,0 kilovatnih ur, za katero Lotus upa, da bo omogočala 400 kilometrov dosega. Podjetje napoveduje tudi čas 0-100 km/h pod 2,5 sekunde in največjo hitrost 360 kilometrov na uro. Resda je 987 konjskih moči je precej manj kot pri drugem Lotusovem električnem superavtomobilu Evija, ki ima 2.000 konjskih moči. Je pa Theory 1 za približno 300 kilogramov lažji od Evije - žarek upanja, da se podjetje vrača k svojemu temeljnemu etosu lahkih športnih avtomobilov, vsaj glede na obdobje pretežkih in prevelikih električnih avtomobilov.
„Prišlo je obdobje maksimalizma in temu smo se poskušali prilagoditi. A tega je zdaj konec,“ je za Wired povedal podpredsednik oblikovanja Ben Payne. „Mislim, da smo dosegli točko, ko se je to izteklo v slogovnem smislu in tudi pri predstavitvi tehnologije. S tem avtomobilom ne tekmujemo v norih številkah.“