Na naši spletni strani uporabljamo piškotke, s katerimi izboljšujemo vašo uporabniško izkušnjo in vam zagotavljamo ustrezne vsebine in oglaševanje. Z nadaljno uporabo naše spletne strani se s tem strinjate.

Razumem...
Kaj ponudi potniški kombi za 121 tisočakov?
Mercedes-Benz V300d 4Matic Avantgarde
Kaj ponudi potniški kombi za 121 tisočakov?
Kaj ponudi potniški kombi za 121 tisočakov?
25.09.2024 10:10

Razred V je bil pred kratkim deležen vmesne prenove in to je bil razlog, da sem za kratek čas sedel za volan ter se prepustil Mercedesovemu udobju potovanja.

Peter Pirkovič Peter Pirkovič
Osnovna cena: 82.960 €
Cena testnega vozila: 121.320 €
Udobna in funkcionalna potniška kabina
napreden navigacijski sistem
infotainment
LED žarometi
vozne lastnosti
dovolj zmogljiv motor
končna cena
drsna stikala na volanu
preveč občutljivi varnostni sistemi

No, potovali ravno nismo, a ne glede na to sem v času preskusa dobil primerno dober vtis, da zapišem nekaj stavkov o prostorskem velikanu. Pravzaprav je največja oblikovna sprememba pri njem opazna na sprednjem delu. Seveda se veliki V, odvisno od paketa opreme, prav v tem delu nekoliko razlikujejo med seboj. Naš testni model je imel večjo sprednjo masko z dodanimi vzorci trikrake zvezde, medtem ko se je v nočnem času opazila osvetlitev kromiranih robov. Vidno prenovljeni so tudi žarometi, ki imajo zdaj še izboljšano LED tehniko, novo oblikovno linijo pa so ustvarili tudi za LED dnevni podpis.

Kaj ponudi potniški kombi za 121 tisočakov?

Veliko uporabne vsebine Mercedesov potniški velikan pokaže v potniški kabini. Razred V300d v svoji podaljšani različici, ki v dolžino meri 5,14 metra, sprejme sedem potnikov. Sedežna konfiguracija je bila v tem primeru razporejena po sistemu 2-2-3. Dostop do sedežev (v tretji vrsti je sedežna klop za dva potnika), ki jih je možno v celoti odstraniti oziroma vzdolžno pomikati, je omogočen preko elektrificiranih drsnih vrat na levi in desni strani. Te lahko odpiramo z gumbi na sredinski konzoli oziroma na B stebričku, na voljo pa je tudi gumb na ključu. A pri uporabi slednjega se odpirajo le desna drsna vrata. Prehodi do tretje sedežne vrste so dovolj široki in lahkotni, saj se sedeža z lahkoto preklopita. Elektrificirana so tudi prtljažna vrata, dodatno pa je možno ločeno odpirati še stekleni del vrat in dostopati do manjšega, a vseeno uporabnega odlagalnega mesta. V novi izdaji so razredu V namenili izboljšano ambientalno osvetlitev kabine, nadgradili so zvočno izolacijo, vgradili nekaj novih materialov in poskrbeli, da imajo potniki v bližini USB-C vtičnico za polnjenje prenosnih naprav. Izpostaviti velja tudi zelo dobro ozvočenje.

Kaj ponudi potniški kombi za 121 tisočakov?

Še večji užitek je sedenje za volanom. Pozicija sedežev je seveda primerno višja, saj gre za drugačno zasnovo avtomobila, hkrati pa ti zagotavljajo veliko udobja na račun uporabljenega materiala, nastavljivega naslona za roke in možnosti ogrevanja ter hlajenja. Delovno okolje je prenovljeno in času primerno digitalizirano. Velik podolgovat zaslon prinaša dva ločena prikazovalnika. Eden v vlogi digitalnih merilnikov, drugi kot osrednji prikazovalnik široke palete potovalnih podatkov in možnosti nastavljanja različnih sistemov. Multimedijski sistem seveda poznamo iz ostalih Mercedesov in velja za enega boljših v tej branži. Poleg dejstva, da so vsi podatki v slovenskem jeziku, uporabniku omogoča lahkotno raziskovanje menijev, uporabno izkušnjo z glasovnim upravljanjem v angleškem jeziku (Hey, Mercedes), čeprav vrhunec predstavlja napredni navigacijski sistem in paket kamer za lažje manevriranje na mestu. Pri navigaciji navdušuje prikaz zemljevidov v navidezni resničnosti in natančno podajanje napotkov, medtem ko hvalim paket kamer z visoko resolucijsko in širokokotno sliko ter dejstvom, da denimo sprednje oko zazna semafor na križišču in ga prenaša na osrednji zaslon, dokler se ne prižge zelena luč. Po novem ima V na sredinskemu grebenu posebno drsno ploščo za upravljanje sistemov na osrednjemu zaslonu, a roko na srce, to nekako ni najbolj posrečena rešitev, saj sem raje s prstom dotikal in drsal neposredno po zaslonu. Drsna stikala so nameščena tudi na volanu in prav tako ne najbolj učinkovita.

Kaj ponudi potniški kombi za 121 tisočakov?

Motorizacija pri oznaki V300d je znana. Pod sprednjim pokrovom je vgrajen znan 2-litrski štirivaljni dizelski motor s 174 kilovati moči in 500 Nm navora. Povezan z devetstopenjsko avtomatiko, ki zgledno deluje, se prenos moči deli med sprednjo in zadnjo osjo. Večino časa na zadnji kolesni par. Vozniška izkušnja je dobra, o tem nisem niti za trenutek dvomil. Kljub svoji začetni teži 1,8 tone precej lahkotno pospešuje in dosega visoke hitrosti, v ovinkih pa ostaja natančen. Dodatno je bil testni model opremljen še z zračnim vzmetenjem, kar bistveno pripomore tudi k prijetnejšemu udobju med vožnjo. Povprečna poraba se je v našem primeru gibala okrog 9 litrov. In še to. Opremljen s snemljivo vlečno kljuko je potniški velikan sposoben vleči tudi 2,5 tone težko prikolico.
Mercedesov razred V je bil opremljen z bogatim spiskom varnostnih in asistenčnih sistemov, a del njih je preprosto preveč občutljiv ali pa ti napačno zaznavajo nevarnost. Zgodilo se je, da je sistem za preprečevanje trkov ob cesti zaznal parkiran avto in preventivno opozoril na možnost trk z glasnim zvočni signalom in z občutnim zategovanjem varnostnih pasov. Precej nelagodno za potnike. Občutljivi so tudi parkirni senzorji pri počasnem vzvratnem premikanju. Zelo hitro jih zmoti trava ob cesti ali pešec, ki je še vedno dovolj varno oddaljen od avtomobila. Seveda je vsakokrat sledilo ostro samodejno zaviranje.

Kaj ponudi potniški kombi za 121 tisočakov?

Potegnjeno pod črto premijski potniški velikan ponudi ogromno adutov, ki pa so nenazadnje povezani s ceno. 121.320 evrov je končna cena testnega primerka, od katere skoraj 40 tisočakov pade na račun dodatkov. Odločno previsoka za klasičnega uporabnika, ki v njem morda vidi kot alternativo za večjega karavana oziroma križanca, zato pa ta najde veliko več kupcev pri podjetjih specializiranih za prevoze VIP potnikov ali hotelskih verigah.

Tehnični podatki
Motor: 4, vrstni; prostornina - 1.950 cm3 ; moč - 174 kW (237 KM) pri 4200 vrt/min; navor - 500 Nm pri 1600 vrt/min; vrtina in gib - ni podatka;
Prenos: pogon - 4x4; menjalnik - 9-stopenjski, samodejni; zavore - hlajeni diski spredaj, diski zadaj; gume spredaj- 225/55R18; gume zadaj - 225/55R18; obračalni krog - 11,8 m;
Karoserija: kombi; število sedežev - 5-vratna; mere (d/š/v) - 5.140 mm x 1.928 mm x 1.880 mm; medosna razdalja - 3.200 mm; kolotek spredaj - 1.666 mm; kolotek zadaj - 1.646 mm;
Notranje mere: prtljažnik - 1030 l;
Mase: masa - 2.334 kg; nosilnost - 766 kg; skupna dovoljena masa - 3.100 kg;
Zmogljivosti: pospešek - 7,8 s do 100 km/h; najvišja hitrost - 220 km/h; rezervoar - 70 l; poraba WLTP - 7,4 l/100km (1 op 13,5); emisije CO2 - 193 g/km;
Za dodajanje komentarjev morate biti prijavljeni.
darker25.09.2024 14:41
Kaj lahko ponudi? Ene 50K izgube na testnem vozilu za Freya:):):)
ferrarif125.09.2024 15:02
Vau, cena hiše
Ziggy2325.09.2024 17:38
Kot poslovni taxi je odličen. Parkrat smo se peljali z njim na cca. 2-urni relaciji po Nemčiji, štirje potniki zadaj z nazaj obrnjeno drugo vrsto sedežev. Prostora za vse več kot dovolj, izolacija zelo solidna tudi pri hitrosti 160-180 kmh na autobahnu. Prideš spočit in še narediš lahko kakšno stvar na laptopu med vožnjo brez problema :) Ni primerjave z običajnimi potniškimi kombiji
klemens25.09.2024 20:02
Tudi jaz sem se že veliko prevozil, kot potnik zadaj na enem od štirih foteljev. Recimo, da je zadaj ok, sem pa opazil v sprednjem delu, kako zanič materiali so, pa na sedežih verjetno umetno usnje, ker je bilo vse mehurjasto napihnjeno že po nekaj 10k km. Veliko predrag in precenjen štirivaljni mlinček. V Hyundaiu H1/Starex se zadaj nisem počutil nič slabše kot v temu V-ju.
avrelij26.09.2024 07:52
@klemens: upam da misliš sodobno Stario, ne zastarelega Starexa, ki se ne prodaja več.
klemens26.09.2024 16:19
Avrelij imaš prav, ampak cca 10 let nazaj smo rentali tudi Starexa za po Gruziji in Armeniji in moram zapisat, da me je izredno presenetil. Takrat je imel še dokaj normalno ceno, ker Staria je sedaj že 60-70k solidno opremljena.
avrelij26.09.2024 19:43
Se strinjam, samo avta sta zaradi "rojstnega datuma" neprimerljiva, to je treba povedat pošteno. Ti pa pritrdim, Starex (imel je še druga imena na različnih trgih ali letnikih) bi tudi jaz raje imel od takratnega Vita, danes pa izberem Stario.
klemens27.09.2024 21:05
Pred leti, ko je bil aktualen Vito in večji Sprinter - tudi tega imajo lepo dodelanega za VIP prevoze, še vedno, je bilo predvsem ogromno težav z rjavenjem. Se spomnim, ko po nekaj letih praktično nisi videl na cesti Vita ali Sprinterja brez rje. No zdaj so zgleda to odpravili : )
© Copyright 1999-2023 Avtomanija