Predsednik Stellantisa in Ferrarija John Elkann se je znašel sredi preiskave davčne goljufije.
Italijansko sodišče je v preiskavi domnevne davčne goljufije zaseglo premoženje v vrednosti okoli 75 milijonov evrov petim osebam, med katerimi je tudi John Elkann, predsednik Stellantisa in Ferrarija.
Preiskava, ki se je začela v začetku tega leta, je doslej pokazala, da Elkann ter njegov brat Lapo in sestra Ginevra v Italiji niso plačali davka na premoženje, ki so ga podedovali po smrti babice Marelle Caracciolo, žene pokojnega šefa Fiata Giannija Agnellija leta 2019. Primer izvira iz širšega dednega spora med sorojenci Elkann in njihovo materjo Margherito glede posesti Giannija Agnellija, ki je razdelil eno najbolj znanih italijanskih poslovnih dinastij.
Tožilci so v izjavi zapisali, da je njihova preiskava pokazala, da je bila Caracciolova vsaj od leta 2010 rezidentka Italije in ne Švice, zato bi morala biti njena dediščina obdavčena v Italiji. Dodali so, da so bile navedbe, da je živela v Švici, del »zločinskega načrta za skrivanje njenega znatnega premoženja in z njim povezanih dohodkov pred italijanskimi dednimi in davčnimi zakoni.«
Odvetniki bratov in sestre Elkann so dejali, da je bil zaseg postopkovni korak v primeru, ki ne nakazuje nobene odgovornosti toženih strank. »Ponavljamo, da je Marella Caracciolo prebivala v Švici od zgodnjih sedemdesetih let prejšnjega stoletja, precej preden so se rodili sorojenci Elkann. Vedno je jasno izražala voljo, da živi v Švici,« so zapisali v izjavi.
Dodali so še, da so prepričani, da lahko dokažejo nedolžnost svojih klientov.
Premoženje so poleg trojici Elkann zasegli še računovodji Johna Elkanna Gianluci Ferreru in švicarskemu notarju Ursu von Grunigenu, ki je deloval kot izvršitelj zapuščine.