Tako kot nekoč z modeloma F40 in F50 je tudi zdaj z novincem znamka iz Maranella poskrbela za pravi potres v svetu hiperšportnih avtomobilov. Ferrari F80 ima hibridni pogonski sklop z V6-motorjem, ki zmore 895 kW (1.200 KM) in zasoljeno ceno, ki se začne pri 3,6 milijona evrov.
F80 je Ferrarijev novi paradni konj, ki konkurira najnovejšim hiperšportnikom, kot sta McLaren W1 in Porschejev prihajajoči hiperšportnik za zdaj nedorečenega imena. Po vzoru modela LaFerrari prinaša F80 v ospredje inovacije, predvsem z zmogljivim hibridnim pogonskim sklopom.
Kot že rečeno, F80 poganja 3,0-litrski šestvaljnik V-oblike in trije elektromotorji, ki skupaj ustvarijo 895 kW (1.200 KM). Sam motor proizvede 671 kW (900 KM), elektromotorji pa prispevajo dodatno moč, s katero F80 doseže 100 km/h v samo 2,15 sekunde. Pohvali se lahko z maksimalno hitrostjo 350 km/h. Motor temelji na 120-stopinjskem vročem šestvaljniku, ki ga najdemo v športniku z oznako 296, in kljub temu, da ima kar 237 KM več kot model 296, ne povečuje mase avtomobila.
Ferrarijevi inženirji so za model F80 spremenili V6 tako, da so optimizirali čas vžiga in vbrizga ter za dvajset odstotkov povečali tlak v zgorevalni komori. Osemstopenjski menjalnik z dvojno sklopko je bil posebej kalibriran za te spremembe. Električna turbina z motorjem na gredi med turbino in kompresorjem učinkovito odpravlja zamik, kar motorju omogoča, da doseže 9.000 vrtljajev na minuto.
V zasnovo vozila F80 so vgrajeni trije elektromotorji. Dva sta nameščena na sprednji osi in omogočata vektoriranje navora in regenerativno zaviranje, tretji pa je nameščen zadaj in zagotavlja dodaten navor, skrbi za zagon motorja in rekuperacijo energije. 800-voltni baterijski sklop s kapaciteto 2,3 kWh sodeluje z omenjenim triom elektromotorjev, ki skupaj prispevajo 242 kW (325 KM) k skupni moči avtomobila.
Asimetrična monokokna šasija iz ogljikovih vlaken in aluminija modela F80 omogoča nastavitev voznikovega sedeža, kar ni ravno običaj pri hiperšportnikih, ki temeljijo na monokoku. Njegova metuljasta vrata so še bolj dramatična. Ferrarijev kokpit, usmerjen k vozniku, vključuje svetlo rdeč nastavljiv vozniški sedež, medtem ko je sovoznikov sedež fiksiran. Omeniti velja, da Ferrari s F80 uvaja novo obliko volana z ravnim zgornjim in spodnjim delom, ki se bo pojavila v prihodnjih Ferrarijevih modelih.
Na aerodinamiko modela F80 je vplivalo udejstvovanje v Formuli 1 z elementi, kot sta S-Duct kanal in aktivno zadnje krilce, ki ustvarjata znatno pritisno silo. Pri hitrosti 250 km/h F80 ustvari 1.000 kg pritiska, kar je skoraj enako McLarnu W1. Na voljo so trije načini vožnje: Hybrid, Performance in Qualify, pri čemer je v zadnjih dveh na voljo tehnologija Boost Optimization. Ta funkcija izboljša zmogljivosti avtomobila z določanjem optimalnih trenutkov za zagotavljanje dodatne moči.
Proizvodnja modela F80 se začne konec leta 2025, do leta 2027 pa bo izdelanih le 799 enot. Avtomobil je opremljen tudi z naprednimi varnostnimi funkcijami, kot sta samodejno zaviranje v sili in pomoč pri ohranjanju voznega pasu. Kot najdražji Ferrarijev novi model je F80 pozicioniran kot model, ki naj bi spremenil pravila igre v svetu hiperšportnikov.