Španska avtomobilska hiša pri nas predstavlja svoj drugi električni avtomobil, s katerim si želijo v naslednjem letu prepričati vsaj 150 slovenskih kupcev.
Tavascan, katerega ime so našli po španski vasici v neposredni bližini francoske meje, se je prvič javnosti predstavil že leta 2019 kot konceptni avtomobil in čeprav so Španci potrebovali kar nekaj časa, da so tega končno spravili na ceste, se ta oblikovno ni bistveno spreminjal. Za osnovo jim je služil Volkswagnov ID.5 oziroma Škoda Enyaq Coupe, ki sta oba izdelana na znani koncernski platformi MEB, čeprav se od njiju zaradi svoje drzne oblikovne identitete močno razlikuje. Na sprednjem delu so opazni matrični žarometi v treh trikotnih elementih, osvetljen Cuprin logo in masivna spodnja maska. Prvi stebriček je v črni barvi, sprednji pokrov se strmo spušča navzdol, zadaj pa so luči spojene svetlobnim trakom med njima in v tem delu ne gre spregledati velik difuzor. Na voljo so 17-, 18- ali 19-palčna platišča.
Razvojna ekipa v Barceloni je poskrbela, da je tudi v potniškem delu zares poseben. Najbolj izstopajoča je tako imenovana osrednja »hrbtenica« sredinske konzole, ki drži celotno armaturno ploščo, hkrati pa ne moremo mimo multifunkcijskega športnega volana, ogromnega 15-palčnega osrednjega zaslona z novim infozabavnim vmesnikom in športnih sedežev. Za doplačilo v tovarni vanj vgradijo še Sennheiserjevo 450-vatno ozvočenje. Prtljažnik ponuja spodobnih 540 litrov, ki jih je s preklopom naslona zadnje klopi možno povečati na nekaj več kot 1600 litrov.
Kupci v Sloveniji bodo lahko izbirali med dvema verzijama. Osnovni Tavascan ima vgrajeno 77 kWh baterijo (568 km dosega) in električni motor na zadnji osi, ki razvija maksimalnih 210 kilovatov moči, medtem ko ima izvedba VZ baterijo enake kapacitete in dodaten električni motor na sprednji osi (štirikolesni pogon), zato v tem primeru skupna sistemska moč znaša 250 kilovatov. Doseg je nekoliko nižji (520 km), hitrost pa je pri obeh izvedbah omejena pri 180 km/h. Na hitrih polnilnicah z enosmernim tokom je baterije možno polniti z maksimalnih 135 kW moči.
4,64 metra dolg električar z 2,76 metra dolgim medosjem se za Evropo proizvaja v tovarni na Kitajskem, zato bi se utegnili roki dobave pri individualnih naročilih povečati na skupno 6 mesecev in kot pravijo pri zastopniku, tovarna jim za zdaj za celotno prihodnje leto garantira dogovorjene cene (vezano na uvedbo dodatnih carin za vozila s Kitajske). Večino teh so že pred časom naročili na zalogo, z izbranim paketom dodatne opreme, ki denimo med drugim vključuje toplotno črpalko. Začetna redna cena novega Cuprinega električarja pri nas znaša evro manj od 48 tisočakov, a so trgovci ceno že takoj znižali za tisoč evrov, v primeru financiranja dodajo še dva tisoč evrov popusta in če k temu dodamo še državno subvencijo (6500 evrov), se končna cena za kupca zniža na 38.499 evrov. Zmogljivejši Tavascan VZ stane skoraj 63 tisoč evrov. Podrobnosti v pripetem ceniku.