Z odhodom Fieste je skoraj celotno breme Fordovega kompaktnega avtomobila padlo na Pumo, ki s svojo zanimivo obliko in crossoversko zasnovo že dokazala, da je pravšnji recept za novo uspešnico. S prenovo se zdi vse skupaj še za stopničko bolj dodelano.
Cena testnega vozila: 31.040
všečna oblika
položaj za volanom
prostor na zadnji klopi
Žarometi so morda najbolj izrazit element, ki riše ločnico med modelom pred in po prenovi. K temu je potrebno dodati še spremenjeno masko hladilnika in nekaj manjših estetskih elementov. Sama oblika je še vedno malce podobna žuželki s trdimi krilci, po kateri je ime dobil nek drug nemški avto, zanimiva pa mi je bila tudi trditev mladega nadobudneža, ki se mu Puma s sprednje strani zdi, kot da se smeji z izbuljenimi očmi in kot da je prispela iz njegovega priljubljenega filma Avtomobili (Cars op.p.), le da so tukaj oči na pokrovu motorja in ne na vetrobranskem steklu. Seveda je to pogled neke druge generacije, a dejstvo ostaja, da je Pumino oblikovanje precej mehkejše oziroma bolj zaobljeno, kot smo tega bili vajeni generacijo prej.
Prenova je Pumi v notranjosti prinesla veliko novega, najbolj pa izstopata oba zaslona. 12,8 palca po diagonali meri instrumentna plošča, nekaj manj (12 palcev) pa ležeče postavljen zaslon na sredinski konzoli, ki pa je kljub vsemu eden največjih v tem segmentu. Seveda se prenovljena Puma lahko zanese na infozabavni sistem Sync4 z možnostjo uporabe virtualne asistentke Alexe in uporabe Android Auta in Apple Playa. Zanimiva sta tudi rahlo velik in nov volanski obroč, ki je dobil malce kvadratastega pridiha, kot ga je že pred desetletji želel vnesti Fiestin tekmec Austin Allegro, ter vrh armaturne plošče, ki v sebi skriva zvočniško enoto proizvajalca Bang & Olufsen.
Na drugi strani je, prenovi navkljub, v notranjosti ostalo precej trde plastike, ne najbolj posrečena sprememba pa je tudi odsotnost desne obvolanske ročice, ki je bila prej namenjena upravljanju brisalnikov stekla. Tam je zdaj neugledna črna »blenda«, na drugi strani pa je leva obvolanska ročica preobremenjena s preštevilnimi funkcijami. Položaj za volanom je primeren, k čemur prispeva tudi širokogrudna možnost nastavitve sedeža in položaja volanskega obroča. Če je spredaj prostora v izobilju, gre v drugi sedežni vrsti bolj na tesno za kolena in glave višjeraslih potnikov. Prtljažnik v osnovi lahko pogoltne za 456 litrov prtljage, dodatno prednost pred tekmeci pa predstavlja uporaben 80-litrski odlagalni prostor z odtočnim čepom, ki je hkrati dokaz, da se s premišljenimi idejami avtomobil lahko naredi še bolj atraktiven.
Pod motornim pokrovom testne Pume je vgrajen trivaljni enolitrski elektrificiran motor, ki s pomočjo turbopuhala zmore največjo moč 114 kW (155 KM) in se lepo poda karaterju vozila. Čeprav ima le tri valje, je sposoben izklopa enega izmed njih, ko se vozilo premika brez potrebe po dodajanju moči, pri pospeševanju pa mu pomaga še elektromotor, ki prispeva svojih 11 kilovatov, kar zadošča za zelo efektivno prekrivanje »turbo luknje. Dodatno ta rešitev prispeva k večji ekonomičnosti, tako da je bila povprečna poraba na testu tik pod sedmimi litri na sto prevoženih kilometrov. Motor dobro sodeluje s sedemstopenjskim samodejnim menjalnikom, ki sicer ponuja športni način, ne pa tudi možnosti ročnega prestavljanja, kar smo pogrešali.
Tisto, po čemer se Puma najbolj loči od konkurence, je vožnja. Že v osnovi je namreč nižja in bolj atletskega videza od večine tekmecev v svojem razredu, zato je bila že različica pred prenovo glede občutij za volanom referenca za vse ostale. Krmiljenje je lahkotno, a hkrati intuitivno, natančno in omogoča visoko raven natančnosti pri vožnji skozi ovinke. Če k temu dodamo še športno podvozje, ki ga ima testni model z oznako ST Line X, je dinamična zabava na zaviti cesti zagotovljena, še posebej s potentnejšo motorno izbiro, kot jo je imel testni avtomobil.
Drugače pa je bil le-ta opremljen tudi s širokim naborom asistenčnih sistemov, ki vozniku olajšajo vožnjo. Večinoma se vmešavajo v diskretnem duhu in delujejo brez težav, le v slabem vremenu ali ob cestnih delih smo tu in tam opazili, da sistem za držanje voznega pasu kdaj ne zazna roba cestišča.
Ford Puma je s prenovo še bolj utrdila svoj status v segmentu majhnih križancev. Ohranila je tisto, kar jo je že prej delalo posebno - izjemne vozne lastnosti in dinamičen videz, ki so ga osvežili z nekaj stilskimi popravki. Čeprav je notranjost dobila nekaj tehnoloških nadgradenj, bi si želeli še kanček boljše materiale, ki bi bili bolj primerni ceni. Kljub tej manjši pomanjkljivosti Puma ostaja eden najbolj privlačnih in zabavnih avtomobilov v svojem razredu.
Prenos: pogon - spredaj; menjalnik - 7-stopenjski, samodejni; zavore - hlajeni diski spredaj, bobni zadaj; gume spredaj- 215/50R18; gume zadaj - 215/50R18; obračalni krog - 10,4 m;
Karoserija: 5-vratna, suv; segment - B; število sedežev - 5; mere (d/š/v) - 4.207 mm x 1.805 mm x 1.550 mm; medosna razdalja - 2.588 mm; kolotek spredaj - 1.567 mm; kolotek zadaj - 1.526 mm; odmik od tal - 163 mm;
Notranje mere: prtljažnik - 456 l;
Mase: masa - 1.368 kg; nosilnost - 567 kg; skupna dovoljena masa - 2.735 kg;
Zmogljivosti: pospešek - 8,7 s do 100 km/h; najvišja hitrost - 200 km/h; rezervoar - 42 l; poraba WLTP - 6,3 l/100km (1 op 17,5); emisije CO2 - 142 g/km;