Kitajci prihajajo, oziroma so že tu – pri nas sicer z rahlo zamudo, a prvi modeli, med katere spada tudi polbrat Volva XC40, kažejo, v katero stran se vrti svet.
Cena testnega vozila: 47.950 €
udobje
vozne lastnosti
pogon
majhen prtljažnik
logika infotainmenta
Pred dobrega četrt stoletja so bili na evropskih avtomobilskih saloni fantje z daljnega vzhoda opremljeni s fotoaparati na film, beležkami in kuliji. Videl si jih v avtu, pod avtom, celo iz prtljažnika ali izpod motornega pokrova je kdo pokukal. Desetletje pozneje so strašili z digitalci in tablicami, danes še 10 let pozneje pa Evropi (in ostalemu svetu) diktirajo avtomobilistični narek.
Lynk&Co je skupna znamka švedskega Volva in Kitajskega Gellyja, ki je tudi lastnik švedske znamke, s katero si testni Kitajec deli platformo. V osnovi je bilo vse skupaj sicer zastavljeno z drugačnim poslovnim modelom najema, a ker večina še vedno hoče svoj avto, pa naj bo tam daleč ali tu pri nas, je 01 pač čisto običajen avto iz avtomobilskega salona, tipičen predstavnik C-SUV segmenta, z zanimivim dizajnom, solidno izdelavo in napredno digitalizacijo ter precej neposrečenim imenom. Za prijatelje in med prijatelji – »Link Ena« je še najbolj enostavno poimenovanje.
S 4,54 metra je kar lepo večji od sorodnika XC40, ima daljšo medosno razdaljo, s strani je klasični SUV, zadek hoče malce vzeti pri Nemcih, pa še kje, sprednji del pa je spet bolj ko ne tičpično azijski z osrednjimi lučmi ob maski in dnevnimi na vrhu. Morda malce spominja na kak lik iz kitajskih risank z očmi in košatimi obrvmi na vrhu, predvsem pa spredaj deluje kar masivno in zato je eden od našega podmladka v hipu ustrelil oznako Kung fu panda.
Nekako to celo pije vodo, za skrito benigno podobo je kar dovolj moči, da avto ni le običajen. Za pogon skrbi trivaljni 1,5-litrski turbo s 132 kW (180 KM) z dodatkom elektromotorja s 60 kW. V štartu je vse skupaj podrejeno električnemu premikanju, sistemske skupne moči pa je za 192 kW (261 KM), kar je ob pravih pogojih dovolj za nadpovprečno dinamiko, moč na sprednji kolesi pa prenaša sedemstopenjska dvosklopčna avtomatika. Link Ena je priključni hibrid, 14,1 kWh baterija pa omogoča nekje do 40 in še malo električne avtonomije. Malce čudna je le logika za odpiranje vratc za polnjenje, ki se odpirajo z istim gumbom kot za vratca za bencin, le da jih je treba držati nekaj trenutkov. Brez navodil in da ti kdo pove – ni upanja za uspeh.
Tudi spodobno vzmetenje poskrbi za malo nagibanja in lepo pobira neravnine, le glasno zna včasih postati. Obut je bil v 20-palčna kolesa, z 21 centimetri odmika od tal pa ga brez skrbi zapodimo na makadam ali travo. Z neko realno umirjeno vožnjo bo poraba pod osmimi litri, lahko pa jo z desno nogo potisnete tudi proti devet in čez.
Netipična glede na pričakovanja je tudi notranjost, saj ji brez napisa na volanu nikoli ne bi pripisal porekla. Kitajci so poskrbeli za digitalizirane zaslone, usnjene površine, logično upravljanje pogona na konzoli med sedežema in lepo udobje in preglednost na športnih sprednjih sedežih z integriranim naslonom za glavo, pa tudi zadaj bo dovolj prostora za kolena. Sama izdelava notranjosti deluje kakovostno, materiali so dobri, morda je edini pogled proti kičasto mogoče zaznati na vrhu armaturke z dodatnim »pokrovom« merilnikov in zračniki čez celotno širino. Prtljažnika zadaj je za 480 litrov, nekaj od tega gre v dno, kjer pa tako ali tako večino prostora zasedajo kabli za polnjenje.
Kitajci pa so bili in bodo vedno posebni, sploh ko gre za infotainment, tam je treba najprej pogruntati logiko in veliko sreče pri tem. Kaj, kje in zakaj je nekaj postavljeno v menijih, mi niti po 14 dneh ni uspelo ugotoviti. Še en minus leti na zelo dolg zagon sistema, preko 10 sekund. Če namreč vklopite avto in s premikom v R želite takoj zapeljati vzvratno, lahko na kamero kar pozabite, saj bo na voljo šele po celotnem zagonu, pa še to pod pogojem, da ste počakali s pomikom v vzvratno vožnjo. Predolgo.
Razložili so mi tudi, da je logika pri Kitajcih z vso digitalno navlako, radijskim sprejemnikom, navigacijo in mobilniki malo drugačna in s tem se celo strinjam, ko gre za tovrstno informatiko, Evropa zaostaja že desetletje, če ne več. Še ena posebnost je povsem ločen električni sistem. Ob okvari klasičnega akumulatorjem je bil testni 01 dva dni nepremičnina brez znakov življenja, čeprav je bil hibridni del praktično poln. Menda že odpravljajo težavo s softverskim popravkom.
Ampak potegnjeno pod črto, morda se bi kdo zmrdoval nad Kitajci, posmehoval ali pokal čudne »face«. Naj ga takoj ustavim. Se spomnite tistih omenjenih iz Ženeve s kulijem in beležko? To so bili njihovi dedki, zdaj pa so nas pojedli, samo se tega še ne zavedamo. Lynk&Co 01 je zelo spodoben in dodelan avto (rad bi spoznal avtorja imena znamke in modela), z napredno digitalizacijo in dobrim pogonom, ki ga pravzaprav »zlomi« le cena.
Ta v osnovi znaša 49.990 evrov, na to dajo nekaj popusta, pa pride 3 tisočake manj, prišteti pa je bilo treba še skoraj tisočaka za modro kovinsko barvo. Ostalo je vse tu. Glede na to, da 50 % vse svetovne pošte predstavljajo velikani kot so Aliexpress, Temu in podobni, ki so že davno postavili svoje baze znotraj EU, se bo to zgodilo tudi s kitajskimi tovarnami in takrat se bo nerodni Kung fu panda razjezil v vsej svoji moči – Link Ena je hočeš nočeš tudi prerokba.
Prenos: pogon - spredaj; menjalnik - 7-stopenjski, samodejni; zavore spredaj- diski; zavore zadaj - bobni; gume - 235/55R18; obračalni krog - 11,4 m
Karoserija: 5-vratna, suv; mere (d/š/v) - 4.541 mm x 1.867 mm x 1.694 mm; medosna razdalja - 2.734 mm; kolotek spredaj - 1.857 mm; kolotek zadaj - 1.694 mm; odmik od tal - 21,1 cm;
Notranje mere: prtljažnik - 480 l;
Mase: masa - 1.854 kg; nosilnost - 496 kg; skupna dovoljena masa - 2.350 kg
Zmogljivosti: pospešek - 8,0 s do 100 km/h; najvišja hitrost - 210 km/h; rezervoar - 42 l; poraba WLTP - 1,2 l/100km; emisije CO2 - 27 g/km;