Na naši spletni strani uporabljamo piškotke, s katerimi izboljšujemo vašo uporabniško izkušnjo in vam zagotavljamo ustrezne vsebine in oglaševanje. Z nadaljno uporabo naše spletne strani se s tem strinjate.

Razumem...
Ni dosti manjkalo pa bi Avantime postal Infiniti
Renault Avantime
Ni dosti manjkalo pa bi Avantime postal Infiniti
Ni dosti manjkalo pa bi Avantime postal Infiniti
04.11.2024 15:00

Pri francosko-japonskem koncernu so v začetku tisočletja resno razmišljali, da bi Avantima z Infinitijevo značko in Nissanovim V6-motorjem poslali preko luže.

Marko Hanželič Renault

Renault je Združene države Amerike zapustil leta 1987, posredno pa se bo tja vrnil šele konec tega desetletja s svojo podznamko Alpine. Lahko pa bi se vrnitev zgodila že v začetku leta 2000. To je zgodba o modelu Avantime (v francoščini bi to pomenilo "pred svojim časom"), čudovitem, a vse prej kot uspešnem modelu, ki ga je Amerika skoraj dobila prek takrat čisto svežega zavezništva med Renaultom in Nissanom.

Kmalu po tem, ko sta podjetji leta 1999 združili moči, so se začeli pogovori o tem, da bi radikalno oblikovanega luksuznega Renaulta pripeljali v Severno Ameriko. Načrt je bil, da bi karirasti logotip zamenjali z Infinitijevim znakom in novinca prodajali na drugi strani Atlantika. Podobno kot v Evropi naj bi Avantime privabil ameriške kupce, ki so želeli nekaj drugačnega od običajnih nemških menedžerskih limuzin.

Vendar se kombinacija francoske ekstravagance v sklopu japonskega luksuza ni nikoli uresničila. Računovodje iz Renaulta in Nissana so preverili številke in matematika se ni izšla v prid Avantimeu. Na prelomu stoletja so se odločili, da enoprostorskega kupeja ne bodo pripeljali v ZDA, saj bi bil to vse prej kot enostavno in poceni početje.

V poročilu iz aprila 2000 so pri Automotive News citirali člane odbora Renault-Nissan Global Alliance Committee, ki so dejali, da bi predelava različice z oznako Infiniti za izpolnjevanje ameriških predpisov stala 83,7 milijona dolarjev. Avantime naj bi dobil Nissanov V6-motor in drugačen samodejni menjalnik od petstopenjskega, ki je bil vgrajen v evropski model.

Ni dosti manjkalo pa bi Avantime postal Infiniti

Patrick Bessy, takratni Renaultov tiskovni predstavnik, je dejal, da zaradi predvidene skromne prodaje v projekt ne bi bilo vredno vložiti toliko truda in denarja. Po ocenah podjetja naj bi Infinitijevih različic prodali le nekaj tisoč na leto. Glede na to, da Amerika stavi na povsem drugačne tipe vozil, Avantime v ZDA verjetno ne bi bil najbolj uspešen. Navsezadnje je bil čudoviti francoski grand tourer tudi v Evropi popolna prodajna polomija.

Avantime je bil in je še vedno poseben. Čeprav je temeljil na Espaceju, ga je Renault zaradi iz slogovnih vzgibov naredil manj praktičnega, saj je odstranil zadnja vrata in B-stebričke. Masivna dvokrilna vrata so tehtala 123 kilogramov, zato je bilo njihovo odpiranje, ko je bilo vozilo parkirano pod naklonom, precejšen izziv. Legenda pravi, da je bila prvotna predstavitev avtomobila prestavljena, ker inženirji niso mogli ugotoviti, kako pri njem učinkovito zatesniti ogromna stranska okna brez okvirja.

Ni dosti manjkalo pa bi Avantime postal Infiniti

Čeprav si je izposodil približno polovico delov modela Espace, se je zdel veliko bolj poseben od običajnega družinskega enoprostorca. Avantime, ki ga je zasnoval Patrick le Quément, je želel biti kupejevski enoprostorec s prvinami kabrioleta. Ob vzvratnem ogledalu je bil nameščen gumb za spuščanje vseh oken in odpiranje orgomne sončne strehe. Francozi so ga upravičeno poimenovali Grand Air.

Ni dosti manjkalo pa bi Avantime postal Infiniti

Razlogov za neuspeh je več. Mnogi so trdili, da oblika modela Avantime ni bila njegova prednost. Kljub temu da je imel enoprostorske korenine, so bili zadnji sedeži utesnjeni in za osebo, ki je sedela na sredini, je bilo komaj kaj prostora. Udobje na zadnjih sedežih je področje, kjer bi se moral avtomobil glede na svoj premium status in dediščino Espaceja odlikovati, vendar temu ni bilo tako.

Poleg tega se je moral spopasti s tekmecem znotraj znamke. Približno v istem času je Renault predstavil Vel Satis kot še enega drznega konkurenta Nemcem. Namesto tradicionalne limuzine s štirimi vrati je imel obliko velike petvratne kombilimuzine. prodajal se je veliko bolje, saj so med letoma 2001 in 2009 prodali skoraj 65.000 primerkov. Avantime, ki je bil v prodajnem programu znamke Renault od leta 2001 do 2003, je svojo prodajno pot končal po vsega 8.557 prodanih primerkih.

Za dodajanje komentarjev morate biti prijavljeni.
jjs04.11.2024 18:05
Avto, ki pripelje iz tovarne in pol minute zatem začne razpadati, lahko kot Renault prodajaš v Franciji, drugje malo teže, zelo težko pa bi ga več kot tri tedne prodajali v ZDA pod neko japonsko znamko. Sam sem imel točno takega, kot na teh slikah nosi reg. št. 2002 AVA 92. Zelo cenim, če ima avto strešno okno in večvaljni motor - a tule sem imel kljub vsemu zelo mešane občutke.
RenaultF105.11.2024 08:02
jjs in kaj je zacelo razpadati (saj vem da si bil sarkasticen :-)) ?
Makaronar05.11.2024 08:21
Nikoli nebom razumel hypa okoli tega avtomobila. Francoska Multipla.
Bacco05.11.2024 08:27
Multipla je bila vsaj uporabna in cenovno ugodna. Pa nekako "simpatično grda". Tole je bil pa drag in precej neuporaben space shuttle.
avantime05.11.2024 10:20
@Makaronar če nekaj ne razumemo še ne pomeni da je narobe... Sam ga imam v lasti 11 let... avto je pa star 22 let in še vedno se ljudje obračajo za njim ali me sprašujejo na parkirišču če je to nek nov model... Edina stvar, ki pri mojem ne dela so meglenke, kar za tako star avto niti ni tako slabo. Cene v tujini so kar konkretne za ohranjene primerke.. Pa tistim ki ne razumejo... To ni avto za vsak dan, niti za vsakega, to je za tiste ki ga razumemo.
avantime05.11.2024 10:28
@Makaronar če nekaj ne razumemo še ne pomeni da je narobe... Sam ga imam v lasti 11 let... avto je pa star 22 let in še vedno se ljudje obračajo za njim ali me sprašujejo na parkirišču če je to nek nov model... Edina stvar, ki pri mojem ne dela so meglenke, kar za tako star avto niti ni tako slabo. Cene v tujini so kar konkretne za ohranjene primerke.. Pa tistim ki ne razumejo... To ni avto za vsak dan, niti za vsakega, to je za tiste ki ga razumemo.
Bacco05.11.2024 10:40
avantime, saj s tem kar praviš ni nič narobe. Ampak pri takem avtu pač ni (bilo) za pričakovati nekega silnega tržnega uspeha.
Makaronar05.11.2024 10:45
avantime, kdo pa je rekel, da je s tem kaj narobe? Ampak za moje pojme vsaj oblikovno ta avto ni nic posebnega, se najmanj pa "avantime", kot so ga poimenovali.
R7805.11.2024 12:36
Makaronar, za boljše razumevanje ne smemo na ta avto gledat z očmi današnjega časa ampak se je potrebno postavit v čas izpred skoraj 25 let nazaj, ko so bili enoprostorci velik hype, verjetno še večji kot so dandanes SUV-ji. Francozi so s tem modelom želeli predstaviti neke vrste križanca med kupeji in enoprostorci. Avto je vsekakor poseben, verjetno tudi zato, ker jih je tako malo.
jjs06.11.2024 13:42
@RenaultF1, par mesecev po prevzemu sem dobil poziv, naj se oglasim na servisu. Ker se nisem prav tisto sekundo sem dobil urgentni poziv. Na servisu sem bil podučen, da bi se mi lahko sprostil voznikov sedež, odprl pokrov motorja in odpadel pomični del steklene strehe. Dieu merci se ni nič od tega res zgodilo, ampak ja, v Romortinu so bili za vice.
© Copyright 1999-2023 Avtomanija