Na naši spletni strani uporabljamo piškotke, s katerimi izboljšujemo vašo uporabniško izkušnjo in vam zagotavljamo ustrezne vsebine in oglaševanje. Z nadaljno uporabo naše spletne strani se s tem strinjate.

Razumem...
Prave sestavine za drugačen pristop
Renault Rafale Esprit Alpine E-Tech Full Hybrid 200
Prave sestavine za drugačen pristop
Prave sestavine za drugačen pristop
08.11.2024 08:30

Spet je nastopil čas za prestižnega Renaulta, za katerega se zdi, da je bistveno bolj racionalen projekt, kot smo jih od francoske znamke bili vajeni v preteklosti, zato ima tudi bistveno boljše predispozicije za komercialni uspeh.

Marko Hanželič Marko Hanželič
Osnovna cena: 44.400 €
Cena testnega vozila: 56.050 €
Pogonski sklop
všečna oblika
okretnost
infozabavni sistem
vidljivost nazaj
namestitev prestavne ročice
trda plastika na spodnjem delu arm. plošče

Renault je v svoji ne tako zelo davni zgodovini na trg poslal nekaj drznih in nekonvencionalnih modelov, ki morda niso osvajali prodajnih lestvic, a so jih poznavalci znali cenili zaradi njihove ekstravagance in edinstvenega značaja, s katerim so se želeli upreti uniformnosti tevtonskih vozil (višjega) srednjega razreda.

Safrane, Vel Satis in Avantime so imena, ki ljubiteljem avtomobilizma prikažejo pred očmi, ko beseda nanese na kombinacijo prestiža in znamke Renault. Vsi so na svoj način prehitevali čas, na eni strani z nekonvencionalno obliko, na drugi z zanimivimi inovacijami. Na žalost se ti modeli niso mogli uveljaviti v mainstreamu srednjega in višjega srednjega razreda ter posledično niso izpolnili komercialnih pričakovanj. Zadnji takšen poskus je bil Talisman, ki je prav tako premogel številne zanimive kvalitete, a tudi pri njem je komercialni uspeh izostal.

Prave sestavine za drugačen pristop

Nova admiralska ladja iz hiše Renault sliši na ime Rafale, samo ime pa nima povezave z avtomatskim ročnim orožjem, kot se morda zdi na prvi pogled, saj beseda rafale (beri: rafal) v francoščini pomeni sunkovit veter ali naliv, pri Renaultu pa so sami sporočili, da so svojega kupejevskega SUV-ja pravzaprav poimenovali po letalu Caudron C.460 iz leta 1934, ki ga je poganjal Renaultov motor in je postavil številne hitrostne rekorde. Zanimivo je, da se ime Rafale pri Renaultu pojavlja tudi kot kodna oznaka za prototipno različico modela Renault 25. Ime torej, ki ima v bogati zgodovini francoske znamke že pomembno mesto.

Prave sestavine za drugačen pristop

Zgodbe z novo admiralsko ladjo so se pri Renaultu tokrat lotili precej bolj pragmatično kot pri prej omenjeni trojici. Izbrali so karoserijsko zasnovo, ki je, ne glede na številne kritike, zelo priljubljena, dodali hibridni pogonski sklop in vse skupaj zapakirali v všečno obliko, z ostrimi linijami, markantno masko z množico rombov, značilnimi LED-žarometi v obliki črke C, elegantno padajočo streho, na koncu katere domuje zašiljen spojler, vse skupaj pa začini prodorna modra barva v kombinaciji s sivimi in črnimi elementi.

Zdi se, da še bolj kot zunanjost avtomobila, prepriča njegova notranjost, sploh z opremo Esprit Alpine, s katero se je lahko pohvalil testni primerek. Slednja je v veliki meri povzeta iz modela Megane E-Tech Kombinacija dveh velikih zaslonov, pri čemer je tisti, ki ima status armaturne plošče postavljen ležeče, njegov kolega na zgornjem delu sredinske konzole pa navpično, je pregledna in uporabna, svoj »piskrček« pri uporabnosti pa vsekakor doda tudi infozabavni sistem, ki temelji na Googlu in se vedno znova izkaže za odlično rešitev, sploh, ko je govora o navigaciji. Spet ne moremo mimo praktične rešitve s fizičnimi gumbi za najpomembnejše funkcije, ki so nameščeni pod pokončnim zaslonom in tipko za aktivacijo individualnega varnostnega profila na levi strani, s katero se lahko elegantno rešimo nadležnega piskanja ob vsakem kilometru čez trenutno omejitev hitrosti.

No, na drugi strani je precej manj posrečeno postavljena ročica samodejnega menjalnika, ki so jo postavili ob desno obvolansko ročico in s tem dodatno nagnetli število funkcij na tej strani volana. Prav zato se vam povsem lahko zgodi, da boste namesto hitrega speljevanja vklopili brisalnike.

Prave sestavine za drugačen pristop

 Vidi se, da so pri Renaultu kakovosti materialov dali pomembno težo, saj so sedeži, vratne obloge, sredinski tunel in celo sami predali vsi po vrsti obdani s kakovostnim umetnim usnjem in prav tako kakovostno reciklirano tkanino. Tudi kvadratast usnjen volan lepo sede v roko, dobro pa se obnesejo tudi haptična stikala na njem, posebno doživetje pa je velika sončna streha, ki s pomočjo elektrokromatskega stekla iz prozorne v trenutku ali dveh postane mlečna in povsem prepreči vdor sončnih žarkov. Celoten vtis prestiža nekoliko pokvari le trda plastika na spodnjem delu armaturne plošče.

Pogonski sklop v modelu Rafale sestavljata 1,2-litrski prisilno polnjen bencinski trivaljnik, ki zmore 96 kW (131 KM) in elektromotor, ki sistemski moči doda 51 kW (69 KM), za srce sistema pa lahko v tem primeru označimo menjalnik E-Tech multi mode, ki premore štiri prestave za bencinca, dve za električarja, vse skupaj pa deluje brez klasične sklopke. V praksi vse skupaj deluje precej suvereno, saj je pogonski sklop prijetno prožen in zagotavlja dovolj moči in navora tudi pri polnem pospeševanju, kjer ima menjalnik med prekinjanjem in prestavljanjem polne roke dela, kar se malce čuti tudi pri samem menjavanju prestav, a je daleč od tega, da bi bilo moteče.

V mestu je Rafale bistveno bolj okreten, kot bi mu pripisali ob 4,71 metra dolžine in 1,86 metra širine. Skrivnost je seveda v sistemu 4Control, ki ga pri bolj prestižnih Renaultovih modelih poznamo že nekaj časa, gre pa za krmiljenje vseh štirih koles na način, da zadnji kolesi pri majhnih hitrostih obrača v nasprotni smeri kot sprednji. Prav zaradi tega, da se francoski kupejevski SUV polkrožno obrne med dvema robnikoma na razdalji 10,4 metra namesto na 11,6 metra. Obračalni krog je pravzaprav enak kot pri štiri metre dolgem Cliu!

Prave sestavine za drugačen pristop

Če smo bili od francoskih limuzin višjega razreda nekoč vajeni predvsem mehkosti blaženja neravnin, so pri Rafaleu inženirji ubrali povsem drugačen pristop, saj je v osnovi vzmetenje uglašeno precej na trdo, kar pomeni, da se avto praktično skoraj ne nagiba v ovinkih, je odziven in omogoča dobršno mero dinamičnosti.

Če k temu dodamo še dovolj natančen (kljub temu, da so njegove povratne informacije bolj posredne narave) krmilni mehanizem in štirikolesno krmiljenje (pri hitrejši vožnji zadnja kolesa sučejo v isto smer kot sprednja, mogoče ga je celo nastavljati, pa se zdi v športni tovarniški nastavitvi najbolj optimalno), dobimo avto, ki se res dobro pelje skozi tekoče ovinke, a predvsem pod pogojem, da je asfalt res dober. V primeru udrtin in izboklin na cesti stvari kmalu postanejo moteče za potnike, kar vsekakor ne bo povšeči tistim, ki si želijo predvsem udobja.

Prave sestavine za drugačen pristop

Recimo še kakšno o ekonomičnosti. Pri mestni vožnji je električni del vsekakor precej prisoten, če smo dovolj pazljivi pri pritiskanju stopalke za plin in temu primerno nizka je potem lahko tudi poraba, ki pade pod pet litrov. Na avtocesti poraba naraste vsaj za liter in pol. Na testu smo v povprečju sicer namerili 6,4 litra bencina na sto prevoženih kilometrov.

Prave sestavine za drugačen pristop

Novi Renaultov luksuzni predstavnik se zdi bistveno bolj racionalen projekt kot njegovi duhovni predhodniki, kljub temu, da je cena testnega vozila presegla 56 tisoč evrov. Segment D-SUV namreč poskrbi za desetino vseh registracij na evropskih trgih, ima pa relativno malo neposredne konkurence. Cenovno in oblikovno sta mu še najbližje Citroen CX 5 in Peugeot 408, v segmentu pa so še trije bistveno dražji germanski predstavniki Audi Q5 Sportback, BMW X4 in Mercedes GLC Coupe.

Novi Renault Rafale ima številne odlike, od zanimive in všečne oblike, do kakovostne notranjosti, dobrega infozabavnega sistema in zmogljivega, a hkrati varčnega pogonskega sklopa. Vse sestavine za uspešen nastop na trgu, le tisto, po čemer so veliki Renaulti vedno sloveli, torej udobju med vožnjo, so se tokrat odpovedali. Le čas bo pokazal, ali bo »obratno inženirstvo« v tem primeru poskrbelo, da se Rafale prebije v mainstream.

Tehnični podatki
Motor: 3, vrstni; prostornina - 1199 cm3 ; moč - 96 kW (131 KM) pri 4500 vrt/min; navor - 205 Nm pri 1750 vrt/min; vrtina in gib - 75,5 mm x 89,3 mm; elektromotor - 50 kW; baterija - 2 kWh
Prenos: pogon - spredaj; menjalnik - brezstopenjski, samodejni; zavore spredaj- hlajeni diski; zavore zadaj - hlajeni diski; gume - 245/45R20; obračalni krog - 11,6 m
Karoserija: 5-vratna, suv;
Mase: masa - 1.653 kg; nosilnost - 522 kg; skupna dovoljena masa - 2.175 kg
Zmogljivosti: pospešek - 8,9 s do 100 km/h; najvišja hitrost - 180 km/h; rezervoar - 55 l; poraba WLTP - 4,8 l/100km; emisije CO2 - 108 g/km;
Za dodajanje komentarjev morate biti prijavljeni.
7even7708.11.2024 09:07
Talisman, ki se ga omenja v prispevku, je bil zelo spodoben avto. Drži, tudi inovativen, pa na pogled celo kot Limuzina všečnejši od svoje izpeljanke GrandTour (vsaj meni osebno). Pestilo pa ga je nekaj nedoslednosti v izdelavi in nezanesljivosti določenih sklopov, kar pa se je reševalo pač sproti. Bolj kot vse drugo pa je morda zmotilo prav ime modela - in v duhu današnjega dogajanja pri tem proizvajalcu bi se mu zelo podalo ime njegovih "pradedov", torej ali 21 in še bolj nazaj, seveda, 18. Ker Talisman, kot naslednik Latitudea (še bolj nemogoče ime) in poprej Lagune je prav to - "pravnuk" prej omenjenih dveh. (in ne 25 ali Safranea itn.). Recimo z notranjostjo (pa tehnologijo) zdajšnjih Australa ali njegovega derivata Rafalea bi bil do nedavna največji Renault prav v redu. Kar zadeva tukajšnji Rafale, pa mi je fin in všečen, ne vem pa, če si ravno zasluži nalepko "admiralska ladja", saj takšna oznaka morebiti vendarle bolj pritiče GrandAustralu - pardon - "Espaceu".
darker08.11.2024 09:15
Renault za skoraj 60K?? Žal ne bo šlo
jjs08.11.2024 09:20
Če mene vprašate, je edina "admiralska ladja", ki se je Renaultu res posrečila in dosegla spodoben prodajni rezultat, model 25. Se pa Rafale tudi meni osebno zelo dopade in upam, da bo skupaj z Australom in Espace-om tudi v segmentu srednje velikih SUV zagotovil spodobno mesto znamke.
alfafil08.11.2024 12:37
Renault ima zelo enostavno matematiko kako izračunati sistemske konje, 131+69=200. Po tej logiki bi moj hibrid moral imeti 152+110=262 KM, pa jih ima 184, sistemskih.
jurica.kocina08.11.2024 13:30
Jjs prava ladja je bila safrane V6 biturbo
91108.11.2024 15:12
Alfafil to imaš čist prav. Volvo tudi tako dela, recimo pri močnejšem hibridu kar sešteje 310+145(455) pri švohnejšem pa računa 250+145(izračuna pa da jih ima 350). Tudi tukaj pri Renaultu so ti konji (200) samo sanje, če jih ima realno 150/155 je pa to to, konec koncev tudi podatek 0-100 (8,9s) temu potrjuje.
ferrarif108.11.2024 17:25
Meni pa ta avto izgleda super, samo ne za tako ceno :)
Makaronar08.11.2024 18:08
Cena Rafala bi se morala zaceti tam nekje kot Peugeot 408, torej okoli 31k€ in ponujati tudi navaden bencinski pogon. Ta cena (od 44k€) je enostavno previsoka....sploh ker dobis Australa za manj kot 27k€ in je cist spodoben avto.
SimonsenPlus08.11.2024 18:08
Kateri Peugeot je to, pravite?
Makaronar08.11.2024 18:36
Googlaj.
© Copyright 1999-2023 Avtomanija