Hyundaijev Tucson je star in dober znanec. Model je na voljo že več kot dve desetletji, njegova pot pa se nadaljuje z zadnjo evolucijo, ki prinaša dobrodošle spremembe pri pogonskem sklopu, še posebej pri električni podpori.
Cena testnega vozila: 41.020
žarometi (kakovosti) in dnevne luči (oblika)
izbira materialov in kakovost izdelave
kakovost zaslonov
ločeno upravljanje ventilacije (spredaj in zadaj)
N-Line oprema je smiselna in prijetna
odličen zvočni sistem
kakovostne kamere
bogata varnostna oprema
na trenutke grob nadzor nad smerjo vožnje
Zunanjost prenovljenega Hyundaijevega Tucsona se je zdaj le malenkostno spremenila. Dovolj, da lahko prepoznamo večino posebnosti modela kot takega in nekaj novosti, ki ga naredijo privlačnega. Ostale so podrobnosti kot samosvoja sprednja žarometa z zelo zanimivo rešitvijo za dnevne luči. Naš testni Tucson je imel tudi N-Line opremo, kar pomeni, da lahko uživate v športnih in elegantnih podrobnostih, brez obremenjevanja z močnejšimi motorji in z brutalnejšim vzmetenjem. Čeprav za nekaj doplačila nudijo tudi elektronsko nadzorovano vzmetenje. Spremenili so plastične obrobe in stil napisov, dodali so mu novo masko. Kot bi želeli, da prepoznamo evolucijski popravek, brez bojazni, da bi lastniki prejšnjega modela mislili, da imajo doma zastarel avtomobil.
Notranjost je prav tako polna podrobnosti, ki so nekoliko spremenjene ali prenovljene. Sedeži so sicer odeti v na videz ekološko različico alkantare, kar sploh ni slabo. Na sovoznikovem sta stikali, ki smo jih včasih poznali samo pri premijskih izdelkih, ko lahko sedež ustrezno namestite tudi brez neprijetnega sklanjanja ali iz zadnje klopi. Sedenje je udobno, dovolj čvrsto. Sama kabina je prostorna, odprta, sodobna. Tudi zaradi širokega zaslona z znano, z blagom odeto levo stranjo. Armaturna plošča za zaslonom je postavljena nekoliko nižje, kar pripomore k vtisu prostornosti. Stikala za nadzor mikroklime v avtomobilu so na svojem mestu pod ozkimi ventilacijskimi odprtinami. Prijeten volanski obroč ima oznako N-Line in sodi v paket opreme. Namesto logotipa so podobno kot pri drugih modeli, posebej tistih z imenom Ioniq, vstavili kar štiri krogce v podolgovato paličico.
Odlagalnih prostorov je dovolj, tudi vratni niso premajhni. Avto bo dobro služil družinam pri daljših potovanjih. Zaslon pred voznikom in sredinski zaslon sta kakovostna. Seveda zagotavlja Hyundai Tucson pričakovano integracijo Applovim in Androidnim izdelkom. Grafika merilnikov je bolj prilagodljiva in sodobnejša od predhodnega sistema. Podobno velja tudi za večji zaslon na sredini. Upravljanje je hitro in precej bolj intuitivno. Zadnja klop nudi dovolj prostora tako za kolena, noge kot za glavo. Naslonjalo si je mogoče še nekoliko prilagoditi, če potujete na izrazito dolge razdalje. Potniki zadaj imajo na voljo ne samo svoje odprtine za zračenje, ampak tudi posebno nastavitev temperature. Bočna linija se sicer nekoliko dviga, zato je stranska preglednost malce slabša, ne daje pa vtisa utesnjenosti. Za vzvratno vožnjo Tucson vozniku nudi vso potrebno podporo v obliki odlične kamere in prepoznavanja nevarnosti. Prostornina prtljažnika je 577 litrov, deloma je razporejen še pod samo polico.
Pogonski sklop hibridnega modela je sestavljen iz 1,6-litrskega turbomotorja in elektromotorja. Za zadnjega skrbi 9,8 Ah baterija. Bencinski motor ponuja zdravih 117,6 kW (160 KM) in 265 Nm navora, električni trifazni agregat pa 12,2 kW in 100 Nm. Tu je jasno kakšna je njegova naloga in zakaj je pravzaprav majhna kapaciteta baterije povsem dovolj. Pospeševanje je sestavljeno iz surove moči štirivaljnika in pomoči elektromotorja. Kratke segmente je mogoče odpeljati povsem brez bencinske pomoči. To sicer pomeni le prvih nekaj metrov. Vsekakor pa Hyundai Tucson Hybrid zmore res mehke prehode med obema načinoma delovanja. Kar posledično dopušča pogosto in neobremenjujoče ugašanje bencinskega agregata ter križarjenje samo s podporo elektrike. Pri priganjanju agregata in potrebi po hitrem “vskoku” bencinarja za večjo moč, je agregat precej brenčeč. Način polnjenja baterijskega sklopa je logičen in učinkovit. Hyundaijevi možgani skrbijo za dovolj zaloge v bateriji, če jo potrebujete.
Sedemstopenjski DCT menjalnik nadzirate s pomočjo Hyundaijeve obvolanske ročice na desni strani, kar je povsem ergonomično in ustrezno. Njegovo delovanje je uglajeno, a ne tako kot pri nekaterih drugih, premijskih konkurentih. Zdi se, da občasno čutite majhen predah, minimalen sunek. Ali pa so testne zadnjice enostavno preobčutljive? Še beseda ali dve o porabi goriva. Čisto testno povprečje se je gibalo okrog sedmih litrov na sto prevoženih kilometrov. Vozniška izkušnja je pozitivna. N-Line prinaša čvrstejši občutek pri upravljanju avtomobila, še posebej, če izberete športni način delovanja. Tudi pri hitrejšemu napredovanju in izrazitejši izrabi zaloge moči Tucsona upravljate zelo zanesljivo. Občutek je dovolj dinamičen, a vsekakor brez superlativov, kjer bi hvalili množico povratnih informacij. Ne ponuja izkušnje Nurburgringa, če razumete namig. Običajen način vožnje je izjemno udoben, dovolj tih tudi na slabših cestah in povsem skladen s potrebami družinskega prevoznega sredstva.
Končna ocena Hyundaijevega Tucsona 1.6 T-GDI HEV s hibridnim pogonom je vezana na neobremenjujočo vozniško izkušnjo, prostornostjo in dinamičnim udobjem, ki jo ponuja N-Line oprema. Vsaj za tiste, ki želijo nekaj več od avtomobila, predstavlja izbira našega testnega vozila zelo ugodno razmerje med ponujenim ter ceno. Hyundai Tucson je v svojem velikostnem razredu tudi zaradi široke palete pogonskih opcij, ki jih nudi, tekmec s katerim moramo računati.
Prenos: pogon - spredaj; menjalnik - 6-stopenjski, samodejni; zavore - hlajeni diski spredaj, diski zadaj; gume spredaj- 235/50R19; gume zadaj - 235/50R19; obračalni krog - 11,0 m;
Karoserija: 5-vratna, suv; segment - C SUV; število sedežev - 5; mere (d/š/v) - 4.520 mm x 1.865 mm x 1.650 mm; medosna razdalja - 2.680 mm; kolotek spredaj - 1.615 mm; kolotek zadaj - 1.622 mm; odmik od tal - 170 mm;
Notranje mere: prtljažnik - 616 l;
Mase: masa - 1.575 kg; nosilnost - 615 kg; skupna dovoljena masa - 2.190 kg;
Zmogljivosti: pospešek - 8,2 s do 100 km/h; najvišja hitrost - 186 km/h; rezervoar - 52 l; poraba WLTP - 5,7 l/100km (1 op 17,5); emisije CO2 - 131 g/km;