Peugeot 3008 je prenovljen in s svojo podobo stopa v korak z drugimi križanci, ki so vse bolj moderno dinamične oblike. Obenem je nova kombinacija trivaljnega bencinskega agregata povezana z tokrat menjalnikom z dvojno sklopko.
Cena testnega vozila: 38.250
ravno dovolj prostora
da avto ni velik navzven
dovolj velik prtljažnik
prijetno čvrsto vzmetenje
nizka poraba goriva
stikalo za menjalnik je malce predaleč
Toliko tehničnih podrobnosti v podnaslovu vas gotovo preseneča. Tokrat smo preizkus Peugeotovega 3008 GT Hybrid 136 E6.4 e-DCT6 zastavili nekoliko drugače. Seveda brez tehnike ne bo šlo. A na začetku pojasnimo dilemo, ki smo si jo izmislili. Peugeot 3008 je pravi za preizkus. Večji Peugeot 5008 je pravzaprav čistokrvni družinski karavan na višjem podvozju in kot tak družinam ne povzroča nobene dileme. Zakaj pa za vašo družino ne bi preizkusili manjšega. Recimo, da ne potrebujete treh vrst sedeže ali zares ekstremno veliko prtljažnega prostora. Ker otroci niso še tako veliki ali, ker ste ponosni član družine, ki vedno ne vleče s sabo vsega, kar so uspeli nakupiti v zadnjih letih z družinsko srebrnino vred.
Če bi s tem prihranili še nekaj denarja, večji Peugeot je za nekaj tisočakov dražji. Morda pa stanujete v naselju, kjer je velikost avtomobila vzrok za težave, ker so parkirna mesta naredili v Jugoslaviji. Zdaj pa potencialni investitorji, po domače etažni lastniki raje zaparkirajo vse zelenice v bližini, kot bi postavili nove okvire in se morda preizkusili v gradnji. Vse te težave utegne rešiti Peugeot 3008, če le prepriča v svoji družinski vlogi. Kaj je boljšega kot nekajdnevni testni pohod v nekaj zgodovinsko zanimivih krajev. Tam se bo preizkusil v orientaciji, s plazenjem po mestnih zamaških, prepeljati bo moral prtljago za štiri družinske člane. Gostovati bo moral dva otroška sedeža, dva nadebudna prepirljivca, ki zapovrh pridno grizeta potovalne priboljške med potjo.
Med potjo bo srečal nekaj avtoceste, kjer bomo pregledali kako deluje prenovljen hibridni sistem, ki ga bodo postopoma pri Stellantisu vgradili v veliko svojih modelov. Je prostornina posode za gorivo dovolj velika? Lahko avtomobil enako vozita obe glave družine? Kako ga ocenjujejo prijatelji in mimoidoči? Še na množico drugih vprašanj želimo odgovoriti. Po domače, bi s Peugeotom 3008 lahko živeli?
Na prevzem avtomobila je dobro popeljati tudi katerega izmed mladih članov. Tako, da ocenite koliko potenciala ima avtomobil za navduševanje ostalih. Še posebej, če si avto želite, družinski svet pa izdatka še ni dokončno odobril. V političnem svetu se temu reče pridobivanje lobistov. Peugeot 3008 GT Hybrid 136 E6.4 e-DCT6 je pri tem blestel. Morda svetloba, velik zaslon, dodaten spodnji zaslon i-Toggles, kjer so prikazane velike ikone za vstop v menije zračenja, avdio sistema, navigacije in podobnega. Električni sedeži se seveda takoj preizkusijo v vseh ekstremnih pozicijah, preveri se ogledalo in gorje, če ni luči za osvetljevanje. Peugeot 3008 vse navedeno seveda ima. Zelo dobro je tudi, da med sedežema obstaja velik predal. Če se odpira preko dveh loput, toliko bolje. Kasneje so tudi odrasli ugotovili, da ni slabo, da ima tudi mikro klimatski nadzor.
Voznikov položaj je podoben kot pri predhodniku, ker ga najbolj zaznamuje majhen in nizko položen volanski obroč. Okrogel ni, kar ni slabo, enim je celo zelo všeč. V rokah stoji čvrsto. Prikaz za voznika je seveda ponovno prenovljen in zelo sodoben. Ni več globinskega prikazovalnika, ampak različne kombinacije podatkov glede delovanje motorja, hitrosti, prevožene poti, navigacijskih pripomočkov in stanja radija. Na avtocesti volanski mehanizem dovolj otrdi, tudi pri burji okrog Nanosa, ki ga otroci že dobro poznajo, ni bilo težav z nadzorom.
Zadnja klop je dovolj velika za povprečno visoke, tudi pri uporabi velikih sedežev, ki še imajo naslonjalo ostane v sredini dovolj prostora za odprtje naslonjala za roke. Zelo pomembna stvar, ker tja sodijo vse steklenice za vodo. Tudi zadaj so na voljo bralne lučke, za otroke na testu izjemno pomembna podrobnost. Imamo seznam avtomobilov, ki jih nimajo - črni seznam. Preidemo lahko na prtljažni prostor, tja moramo namestiti po eno torbo za vsakega izmed potnikov, še kakšno dodatno za čevlje, dodatno vodo pa po poti, pa torbo z računalnikom. Ostati mora še za tisto, kar bomo kupili na potovanju. Le enkrat, povsem na koncu se je zgodilo, da se prtljažnik ni zaprl sam, ker je bil preveč napolnjen. Sicer so vsi, posebej pa otroci, veselo brcali pod odbijač, za zapiranje pokrova. Na zadnjo veliko polico pa smo naložili še jakne in srajce na obešalniku. Najbolj veselo pa je bilo, da je pod nivo dna mogoče zložiti vsaj osem steklenic, dodati še kakšno kavo. Kako je to slišati v časih, ko teh stvari ni potrebno več skrivati na mejah. Tudi dno ima poseben zatič, ki ga drži navzgor, da lahko spodaj mirno tlačite.
Zaenkrat je vse na svojem mestu. Kaj pa gorivo? V mestu je 1,2-litrski turbo trivaljnik porabil povprečno manj kot osem litrov. Na račun regeneracije in zelo zadržane vožnje. Postopoma je poraba do italijanske meje padla na manj kot 7 litrov, po precej kilometrih po Padski nižini tja do bizantinske Ravene pa se je ustalila na 5,8 litrih na sto prevoženih kilometrov. Peugeotova poraba in doseg ustrezata. Na avtocesti se “samo” 100 kW čuti pri zvoku trivaljnika, ki mora dati vse od sebe. Napreduje pa hitro in občutka podhranjenosti ni. Če se odpravite na pot sredi delovnega dne, boste srečali vrsto tovornjakov. Tudi na lagunski cesti, ki vas vodi mimo Chioggie. Avtomobil ima dovolj rezerve moči, da prehitevanje ni nevarno. Vseeno pa mu je zmerna vožnja bolj pri srcu.
Vgrajena navigacija deluje odlično, tudi na parkirnem prostoru ni težav, ker 3008-ica ni zares velik avtomobil. Okretnost v mestu je odlična, kot preglednost, razen nazaj. Položno zadnje steklo brez brisalca je moderno, se sicer le zmerno umaže, vsekakor pa za orientacijo pomaga dobra kamera na kakovostnem zaslonu. Nasploh so zasloni Peugeota 3008 ustrezni. i-Toggle je dobrodošel pripomoček, ki pomaga pri hitrejši izbiri pravega menija. Manjša zamera je nekoliko odmaknjeno stikala za menjalnik. Ne bi bilo slabo, če bi ga namestili na konzolo med sedežema. Konzola je oblikovana tako, da ima v loku vgrajena stikala za gretje stekla, usmerjanje v vetrobransko steklo in najbolj proti vozniku še tisto za izbiro voznega načina. Razen na koncu omenjenega so vsi precej daleč in težko vidni brez precej gledanja navzdol. Morda so namenjeni kopilotu.
Pri vožnji po ozkih mestnih ulicah ni slabo, da imamo pnevmatike z dovolj visokim bokom. Sicer s tem malce izgubljamo pri vodljivosti in natančnosti, a ne glede na zunanjost Peugeota 3008, ekstremne športnosti ne pričakujemo. Avtomobil je udoben tudi na slabših cestah. Res ga nismo zapeljali na makadam, a Italija v industrijskih področjih severa ponuja precej priložnosti za testiranje.
Peugeot 3008 se je izkazal kot odličen spremljevalec. Popolnoma ustreza družinskemu avtomobilu za manj zahtevne. Zunanjost mu omogoča mesto ob boku večjega Minija, iz njega izvedenega X2 in podobnih. Je dovolj agresivna, da ga ljudje opazijo. Nismo govorili o varnostnih dodatkih, ampak samodejna vožnja deluje, morda celo bolje kot pri katerem izmed neposrednih konkurentov. Korekcije sploh niso grobe. Tudi pretikanje novega menjalnika je nežno. Morda je bil stari menjalnik, tehnično drugačen, vseeno bolj uglajen, ampak preteklost je preteklost.
Vrednost glede na ceno? V poplavi neskončno včasih dragih opcij pri premijski konkurenci, se zdi naš testni Peugeot 3008 celo dobra izbira. Lahko bi imeli pomisleke nad pogonom in zmogljivostjo baterije čez čas, a ne ukvarjajmo se s stvarmi, ki jih ne moremo spremeniti. Peugeot 3008 Stellantis z novo kombinacijo menjalnika in trivaljnika deluje dobro. Nov kokpit je uporaben, hiter in ponuja dovolj informacij za vse uporabnike. Agresivna zunanjost vnaša nekaj posebnosti v vsakdanjih, kar prav tako ni slabo. Za manj kot štirideset tisočakov? Zakaj pa ne.
Prenos: pogon - spredaj; menjalnik - 6-stopenjski, samodejni ; zavore - hlajeni diski spredaj, diski zadaj; gume spredaj- 235/50R20; gume zadaj - 235/50R20; obračalni krog - 10,6 m;
Karoserija: 5-vratna, suv; število sedežev - 5; mere (d/š/v) - 4.542 mm x 1.895 mm x 1.641 mm; medosna razdalja - 2.739 mm; kolotek spredaj - 1.630 mm; kolotek zadaj - 1.636 mm; odmik od tal - 198 mm;
Notranje mere: prtljažnik - 520 l;
Mase: masa - 1.548 kg; nosilnost - 532 kg; skupna dovoljena masa - 2.080 kg;
Zmogljivosti: pospešek - 10,2 s do 100 km/h; najvišja hitrost - 201 km/h; rezervoar - 53 l; poraba WLTP - 5,5 l/100km (1 op 18,2); emisije CO2 - 124 g/km;