Na naši spletni strani uporabljamo piškotke, s katerimi izboljšujemo vašo uporabniško izkušnjo in vam zagotavljamo ustrezne vsebine in oglaševanje. Z nadaljno uporabo naše spletne strani se s tem strinjate.

Razumem...
Kaj sploh še ostane velikim?
Mazda CX-60 e-Skyactiv D Exclusive-Line
Kaj sploh še ostane velikim?
Kaj sploh še ostane velikim?
24.11.2024 22:26

Morda bo nekoč koga v avtomobilski industriji srečala pamet, kot veli ljudska modrost, še boljša pa je – čez sedem let vse pride prav.

Artur Švarc Artur Švarc
Osnovna cena: 54.390 €
Cena testnega vozila: 59.440 €
zanimiv in uporaben dizelski motor
prostornost
udobje
potovalnost
zastarel infozabavni sistem
naporna navigacija
občasno pozibavanje
cena

Medtem ko se svet iz večini ne povsem racionalnih razlogov otepa dizelskega pogona, je japonska Mazda ugotovila, da trende narekujejo kupci in sestavila 3,3-litrski dizelski šestvaljnik, ki je našel pot v njihov največji SUV model, CX-60.

Tam v mestu, znanem po šestem avgustu 1945, ko je zasijalo drugo sonce, so bili vedno nekaj posebnega – od dolgoletnega ohranjanja revolucije rotacijskega motorja in razvoja nenavadnega bencinskega motorja brez svečk. In čeprav so se relativno pozno podali v svet velikih SUV, so brez pomislekov kupcem (ob bencinskem) ponudili tudi dizelski motor.

CX-60 kot večji SUV ima še daljšega sedemsedežnega sorodnika CX-80, ki še prihaja, nosi prepoznavne Mazdine oblikovne prijeme na sprednjem delu, njegova silhueta pa je kar malo povprečna (lahko bi rekli – ameriška), s spet bolj dinamičnim in usklajenim zaključkom. CX-60 želi biti kar malo gosposki, kar mu vsekakor uspeva v notranjosti.

Kaj sploh še ostane velikim?

Avto je služil na letošnjem novinarskem potovanju na VN Madžarske in z udobjem v kabini ne varčuje, s 570 litri prtljažnika pa je dovolj tudi za vse potrebno z 5-dnevno potovanje. Tudi na zadnjih sedežih lahko brez težav sedijo višji ljudje. S premijskimi materiali vsekakor pokaže, na katere konkurente cilja, dizajn je svež in prijeten za oči in uporabo, le logika je nekako še vedno – ko gre za stikala in volan - ne najbolj evropska. Zmoti široka sredinska konzola, ki bi lahko ponudila nekaj več prostora za koleno tudi nam višje raslim osebkom, ob digitalnih merilnikih pa je tu neka prejšnja generacija infozabavnega sistema.

Tega upravljamo s pomočjo vrtljivega stikala med sedeži, kar je ob poplavi zaslonov na dotik pohvalno, je pa precej špartanski (tudi po videzu) z malo samosvojo logiko, predvsem pri navigaciji. Asistenčni sistemi so v tej opremi praktično vsi in voziti na avtopilotu proti prestolnici naših vzhodnih sosedov je bil povsem nenaporen dogodek, le popravljanje smeri je bolj kot ne precej grobo, zato smo ga izklopili in vozili z običajnim tempomatom in očmi.

Kaj sploh še ostane velikim?

Bistvo potovalnosti je kot omenjeno novi 3,3-litrski šestvaljni dizel, ki bi okoljskim puristom zakrivil obrvi povsem navzgor, nam uporabnikom pa kotičke ust obrne navzgor. Močnejša različica D 254 ima 187 kW (254 KM) in kar 550 Nm navora, motor pa preko osemstopenjske avtomatike, ki ni pretirano hitra, pa tudi ne sitna, kot znajo nekateri menjalniki biti, poganja vsa štiri kolesa. Kljub temu, da ima CX-60 skoraj dve toni, je pod stopalko za plin po želji več kot dovolj dinamike za močnejša pospeševanja (do stotice po podatkih poleti v 7,4 sekunde), a ker je že po nekaj minutah jasno, da gre za udoben SUV, ti parametri sploh niso na prvem mestu.

Volan je dovolj neposreden, ni pa samo podvozje namenjeno divjakom, zato ga med ovinki niti nismo priganjali do športnejših položajev. Lepo požira neravnine, zna pa ob malo bolj odločnih potezah na volanu zazibati karoserijo. Zvočna izolacija poskrbi, da prav nihče iz prve ne bo uganil, da je pod motornim pokrovom dizel. In to kar varčen, do Budimpešte smo prišli precej pod šestimi litri, kjer svoje doda še hibridni pripomoček z 12 kW, ki tudi nekaj prišpara, sploh če na avtocesti ne skačemo med pasovi in se zaganjamo ob spremembah hitrosti prometa. Moram dodati, da tako prazne ceste kot je bila takrat ob koncu julija, proti Budimpešti še nisem videl in avtomobile, srečane na kilometer, bi lahko preštel na prste ene roke. S CX-60 lahko rečem, da smo na cilj prišli celo bolj spočiti kot smo zjutraj odšli na pot.

Kaj sploh še ostane velikim?

Osnovni dizelski CX-60 s 147 kW (200 KM) se začne pri 49 tisočakih, močnejši pa pri 54.390 evrih in vsebuje tudi štirikolesni pogon, medtem ko je pri šibkejšem pogon na zadnja kolesa. Exclusive-Line je vstopni nivo opreme z običajnim oblazinjenjem je bil nadgrajen še z asistenčnim sistemom z opozorilnikom za prečni promet, LED matričnimi žarometi in adaptivnim tempomatom, za 1650 evrov, dodali so še avdio sistem z 12 zvočniki Bose, brezžično polnjenje telefona in 360-stopinjsko kamero. S še nekaj drobnarijami je končna cena zlezla do 59.440 evrov, kar je nekje v shakespearijanskem rangu – biti ali ne biti. Upoštevajoč vse, tudi to, da se je XC-60 lepo pridružil izdelkom premium znamk, niti ni pretirana.

Tehnični podatki
Motor: 6, vrstni; prostornina - 3.283 cm3 ; moč - 187 kW (254 KM) pri 3750 vrt/min; navor - 5500 Nm pri 1500 vrt/min;
Prenos: pogon - štirikolesni; menjalnik - 8-stopenjski, sekvenčni samodejni; zavore - hlajeni diski spredaj, diski zadaj; gume - 235/50R20;
Karoserija: 5-vratna; segment - SUV D; število sedežev - 5; mere (d/š/v) 4.745 mm x 1.890 mm x 1.680 mm; medosna razdalja - 2.870 mm; obračalni krog - 11,7 m;
Notranje mere: prtljažnik - 570 kg;
Mase: masa - 1935 kg; nosilnost - 697 kg; skupna dovoljena masa - 2.667 kg;
Zmogljivosti: pospešek - 7,4 s do 100 km/h; najvišja hitrost - 219 km/h; rezervoar - 60 l; poraba WLTP - 5,0 l/100km; emisije CO2 - 137 g/km;
Za dodajanje komentarjev morate biti prijavljeni.
milky26.11.2024 12:23
Kaj sploh ostane velikim ? Prodaja ? Ker mislim, da Mazda proda mogoče en CX-60 na 10 premiumov ?
© Copyright 1999-2023 Avtomanija