Nekdaj najbolj prodajani model je bil v svoji osmi generaciji pred nekaj meseci deležen vmesne prenove, zato smo ponovno z zanimanjem sedli za volan.
Cena testnega vozila: 33.398
vozne lastnosti
motor je lahko varčen
matrični žarometi
izboljšan infozabavni vmesnik
sijoča plastika (prah in sledovi prstov)
slika kamere bi lahko bila boljša
Vizualne novosti na njem so minimalne. Prenovljenega Golfa se v množici pločevine na cesti najhitreje prepozna po nekoliko spremenjenih sprednjih žarometih, novim LED podpisom dnevnih luči in še najbolj po osvetljenem logotipu na sprednjem delu. Ta seveda ne sveti ves čas, pač pa le, ko so v polnem delovanju sprednje luči. Matrična LED tehnologija v nočnem času cesto osvetljujejo zelo učinkovito, kar pomeni, da se snop dolgih luči samodejno prilagaja in hkrati poskrbi, da ne blešči ostalih udeležencev v prometu. Ti so del dodatne opreme in temu primerno se končna cena avtomobila dvigne za 857 evrov.
V potniški kabini je počutje prijetno, tako na sprednjih udobnih sedežih in zadnji klopi. Opazne so spremembe pri izboru nekaterih materialov, čeprav bi s seznama z lahkoto črtal sijočo plastiko na sredinskem grebenu, kjer se zelo hitro opazijo sledi prstov in prahu. Pri Volkswagnu so prenovo izkoristili tudi za to, da so popravili nekaj predhodnih napačnih odločitev. Denimo, na volanu so spet vgrajeni fizični gumbi, ki olajšajo lahkotno upravljanje določenih sistemov, izboljšani so tudi digitalni merilniki in kar je najbolj pomembno, prenovljen je infozabavni sistem (MIB4) z osrednjim prostostoječim (pre)velikim zaslonom. V spodnjem delu ta sicer ohranja drsna stikala za upravljanje glasnosti in jakosti delovanja klimatske naprave, a so ta po novem osvetljena. V Golfu je zdaj na voljo tudi izboljšano glasovno upravljanje, ki je povezano z umetno inteligenco ChatGPT, a ta deluje le v primeru če je izbran angleški jezik. Seveda je vsa vsebina za uporabnika na voljo tudi v slovenščini.
Blago-hibridni Golf z oznako eTSI bo morda, čeprav mi to gre težko z jezika, dobra alternativa za tiste voznike, ki so bili navajeni dizlov. Predvsem z vidika dosega in pogostega obiskovanja bencinskih servisov. To izpostavljam zato, ker sem brez posebnosti s polno 45-litrsko posodo goriva prevozil več kot 700 kilometrov. Namreč, pod sprednjim pokrovom je vgrajen 1,5-litrski bencinski štirivaljnik s 85 kilovati moči, ki je povezan s sedemstopenjskim DSG menjalnikom, elektrifikacijo pogona pa predstavlja še zagonski alternator ter majhna 48-voltna baterija. Proces delovanja je pri Golfu nekoliko drugačen kot pri ostalih tekmecih. Pri vsakem zagonu in speljevanju glavno vlogo odigra bencinski motor ob podpori električne enote. Vsak odmik noge s stopalke za plin pomeni, da se bencinski motor odklopi od pogona sprednjih koles in nastopi faza jadranja, s čimer se posledično znižuje poraba.
Obenem je 1.5 TSI opremljen tudi s sistemom za deaktivacijo valjev. Ta način se vklaplja predvsem pri umirjeni vožnji, voznik pa bo o tem vsakič znova obveščen s sporočilom na digitalnem informacijskem zaslonu. V kolikor se Golfa ne posebej priganja, v praksi pomeni, da bo povprečna poraba ugodna. Priložnostni izlet do Benetk in nazaj, kar je pomenilo okrog 350 avtocestnih kilometrov, je nanizal povprečje 5,3 litra. Pri kasnejši vožnji po običajnih cestah je ta še nekoliko upadla, zato je bil prvi obisk bencinskega servisa potreben šele po prevoženih 720 kilometrih. 85 kilovatov in 220 Nm, ki se preko sedemstopenjske avtomatike prenašajo na sprednja kolesa, bo povsem dovolj za vse vozniške potrebe. Golf s tem motorjem nikakor ne deluje podhranjeno, hkrati pa je podvozje zelo dobro uglašeno, da je ta prijeten in natančen med vožnjo.
Pravzaprav na koncu, ko potegnem črto pod vsem, Golfu nimam kaj resnega za očitati, saj je še vedno zanimiv, uporaben in učinkovit avtomobil. Težavo mu predstavlja visoka cenovna pozicija. Cena testnega modela, skupaj z dodatno opremo, je znašala krepkih 33 tisočakov, kar nikakor ni poceni. Golfa glede na dolgo zgodovino z lahkoto uvrščamo med kultne avtomobile, a v zdajšnjem času se zdi, da je na nek način žrtev aktualnih trendov. Pa vendar si želim, da bi na dolgi rok vseeno preživel. Torej, še na naslednjih petdeset.
Prenos: pogon - spredaj; menjalnik - 7-stopenjski, samodejni ; zavore - hlajeni diski spredaj, diski zadaj; gume spredaj- 215/55R17; gume zadaj - 215/55R17; obračalni krog - 10,9 m;
Karoserija: 5-vratna, kombilimuzina; število sedežev - 5; mere (d/š/v) - 4.284 mm x 1.789 mm x 1.459 mm; medosna razdalja - 2.636 mm; kolotek spredaj - 1.534 mm; kolotek zadaj - 1.518 mm;
Notranje mere: prtljažnik - 381 l;
Mase: masa - 1.235 kg; nosilnost - 605 kg; skupna dovoljena masa - 1.840 kg;
Zmogljivosti: pospešek - 9,9 s do 100 km/h; najvišja hitrost - 203 km/h; rezervoar - 45 l; poraba WLTP - 5,2 l/100km (1 op 19,2); emisije CO2 - 119 g/km;