Ker se pri Audiju strategija obrača v novo smer in ker je nenazadnje model A4 še vedno priljubljen pri kupcih, je ta dobil novo nadaljevanje. A z novo oznako A5.
V slovenskem voznem parku je aktivnih okrog 70 tisoč Audijev, od tega jih je okrog 40 tisoč takšnih, ki imajo na zadku oznako A4. Torej, ta tip avtomobila ohranja izjemno priljubljenost med kupci, ki zdaj traja že natanko tri desetletja. Leta 1994 je bila namreč rojena prva generacija modela A4 in sicer pod interno tovarniško oznako B5. V zadnjem desetletju je zanimanje zanj nekoliko upadlo, zaradi prihoda bolj priljubljenih športnih terencev, a kljub temu ta predstavlja dobro desetino letne Audijeve prodaje. In kot kažejo podatki, razmerje med limuzino in karavanom je tako rekoč enako, pri izbiri pogona pa prednjačijo bencinski motorji.
Pri najnovejši generacije velja morda vnovič ponoviti, da so se pri Audiju odločili za novo strategijo poimenovanja modelov in sicer na način, da soda števila predstavljajo električarje, liha pa avtomobile s termičnimi motorji. Audi A5 je postavljen na novo razvito platformo PPC (Premium Platform Combustion), ki je namenjena izključno avtomobilom, ki jih poganja bencinski, dizelski ali hibridni motor. Kupcem bo tako na voljo limuzinska ali karavanska Avant izvedba in obe sta v živo videti oblikovno zelo skladno. K temu malenkostno pripomorejo tudi napredna LED matrična osvetlitev spredaj in OLED tehnika druge generacije na zadnjih lučeh, ki ima možnost spreminjanja grafike. Prtljažna vrata se pri limuzini odpirajo skupaj z zadnjim steklom in omogočajo dostop do 445 litrov prtljažnega prostora, kar je nekaj manj kot pri dosedanjem A4 in tudi manj kot pri poslavljajočem se A5 Sportbacku. Prtljažnik pri izvedbi Avant je za odtenek večji in meri osnovnih 476 oziroma maksimalnih 1424 litrov, kar pa je tudi manj kot pri predhodniku, a so povečane zunanje dimenzije izkoristili za dodaten prostor na zadnji klopi. Namreč, A5, ne glede na karoserijsko izvedbo, v dolžino meri 4,83 metra (+ 67 mm), višji je za 24 mm (1,41 metra), širok je 2,09 metra, medtem ko je medosna razdalja daljša za debelih 7 centimetrov (2,89 metra).
Povsem novo je okolje v notranjosti avtomobila. Ta je na prvi pogled udobna, v njej so opazni številni visoko kakovostni materiali in nova tehnologija, kot je denimo fiksna steklena streha z nastavljivo prosojnostjo, veliko vlogo pa igra vpliv digitalizacije. Voznik ima na voljo dvojni ukrivljen zaslon, sestavljen iz 11,9-palčnega za volanom in osrednjega s 14,5-palčno diagonalo. Za doplačilo dodajo še en zaslon sovozniku, ki meri 10,9 palca. Slednjega lahko iz svoje pozicije opazuje tudi voznik, a le v primeru, da avto miruje. Pri Audiju so obenem izboljšali še projekcijo podatkov na sprednjo šipo, na voljo je tudi zmogljivo Bang&Olufsen ozvočenje, ki ima zvočnike vgrajene tudi v vzglavnikih sprednjih sedežev, medtem ko imajo potniki na zadnji klopi na voljo polnilne USB vtičnice z močjo 100 vatov. Pri infozabavnem vmesniku velja izpostaviti še dejstvo, da ima uporabnik možnost prenosa in uporabe številnih aplikacij tretjih ponudnikov, medtem ko bo prenos podatkov potekal preko mobilne dostopne točke uporabnikovega pametnega telefona.
Motorizacija je sestavljena iz štirih motorjev, od katerih sta dva elektrificirana. Klasiko predstavlja dvolitrski bencinski motor s 110 in 150 kilovati moči, medtem, ko imata dvolitrski TDI s 150 kilovati ter trilitrski šestvaljnik z 270 kilovati v modelu S5, dodatno 18-kilovatno pomoč električne enote (48V), ki je povezana s kolesi. Elektromotor poganja 1,7 kWh baterija, ki je nameščena v prtljažniku. V prihodnjem letu se ponudbi pridružujeta še dva priključno-hibridna motorja z 220 in 270 kilovati sistemske moči. Pri Petici so inženirji nekaj razvoja posvetili podvozju, ki omogoča prijetnejšo in hkrati tudi zelo natančno vožnjo. Lahko je 20 milimetrov nižje, opremljeno je z integriranim sistemom za uravnavanje zaviranja, pri modelu S5 pa je serijsko vgrajen tudi športni diferencial. In še eno zanimivost so uvedli pri novem A5. Odvisno od oblike izpušnih zaključkov je mogoče prepoznati, kateri motor poganja Audija A5. Oglati zaključki pomenijo, da je vgrajen bencinski motor, v primeru dizla je izpuh le na levi strani, paradnemu konju S5 pa so vsaki strani namenili po dve okrogli cevi.
Audi A5 v limuzinski izvedbi z dvolitrskim TFSI motorjem in 7-stopenjsko avtomatiko pri nas velja za vstopno izvedbo in stane 43.380 evrov. Ta ista karoserijska različica s 150-kilovatnim dizelskim motorjem stane 51.410 evrov, medtem ko izbira štirikolesnega Quattro pogona pomeni še 2.500 evrov višjo končno ceno. V primeru izbire karavana se osnova začne pri 45.405€, cena za izvedbo S5 pa znaša 76.710 oziroma 78.730 evrov za karavana.