Na naši spletni strani uporabljamo piškotke, s katerimi izboljšujemo vašo uporabniško izkušnjo in vam zagotavljamo ustrezne vsebine in oglaševanje. Z nadaljno uporabo naše spletne strani se s tem strinjate.

Razumem...
Po 30 letih popolna sprememba
Slovenska premiera: Audi A5 in A5 Avant
Po 30 letih popolna sprememba
Po 30 letih popolna sprememba
26.11.2024 18:41

Ker se pri Audiju strategija obrača v novo smer in ker je nenazadnje model A4 še vedno priljubljen pri kupcih, je ta dobil novo nadaljevanje. A z novo oznako A5.

Peter Pirkovič Peter Pirkovič

V slovenskem voznem parku je aktivnih okrog 70 tisoč Audijev, od tega jih je okrog 40 tisoč takšnih, ki imajo na zadku oznako A4. Torej, ta tip avtomobila ohranja izjemno priljubljenost med kupci, ki zdaj traja že natanko tri desetletja. Leta 1994 je bila namreč rojena prva generacija modela A4 in sicer pod interno tovarniško oznako B5. V zadnjem  desetletju je zanimanje zanj nekoliko upadlo, zaradi prihoda bolj priljubljenih športnih terencev, a kljub temu ta predstavlja dobro desetino letne Audijeve prodaje. In kot kažejo podatki, razmerje med limuzino in karavanom je tako rekoč enako, pri izbiri pogona pa prednjačijo bencinski motorji.

Po 30 letih popolna sprememba

Pri najnovejši generacije velja morda vnovič ponoviti, da so se pri Audiju odločili za novo strategijo poimenovanja modelov in sicer na način, da soda števila predstavljajo električarje, liha pa avtomobile s termičnimi motorji. Audi A5 je postavljen na novo razvito platformo PPC (Premium Platform Combustion), ki je namenjena izključno avtomobilom, ki jih poganja bencinski, dizelski ali hibridni motor. Kupcem bo tako na voljo limuzinska ali karavanska Avant izvedba in obe sta v živo videti oblikovno zelo skladno. K temu malenkostno pripomorejo tudi napredna LED matrična osvetlitev spredaj in OLED tehnika druge generacije na zadnjih lučeh, ki ima možnost spreminjanja grafike. Prtljažna vrata se pri limuzini odpirajo skupaj z zadnjim steklom in omogočajo dostop do 445 litrov prtljažnega prostora, kar je nekaj manj kot pri dosedanjem A4 in tudi manj kot pri poslavljajočem se A5 Sportbacku. Prtljažnik pri izvedbi Avant je za odtenek večji in meri osnovnih 476 oziroma maksimalnih 1424 litrov, kar pa je tudi manj kot pri predhodniku, a so povečane zunanje dimenzije izkoristili za dodaten prostor na zadnji klopi. Namreč, A5, ne glede na karoserijsko izvedbo, v dolžino meri 4,83 metra (+ 67 mm), višji je za 24 mm (1,41 metra), širok je 2,09 metra, medtem ko je medosna razdalja daljša za debelih 7 centimetrov (2,89 metra).

Po 30 letih popolna sprememba

Povsem novo je okolje v notranjosti avtomobila. Ta je na prvi pogled udobna, v njej so opazni številni visoko kakovostni materiali in nova tehnologija, kot je denimo fiksna steklena streha z nastavljivo prosojnostjo, veliko vlogo pa igra vpliv digitalizacije. Voznik ima na voljo dvojni ukrivljen zaslon, sestavljen iz 11,9-palčnega za volanom in osrednjega s 14,5-palčno diagonalo. Za doplačilo dodajo še en zaslon sovozniku, ki meri 10,9 palca. Slednjega lahko iz svoje pozicije opazuje tudi voznik, a le v primeru, da avto miruje. Pri Audiju so obenem izboljšali še projekcijo podatkov na sprednjo šipo, na voljo je tudi zmogljivo Bang&Olufsen ozvočenje, ki ima zvočnike vgrajene tudi v vzglavnikih sprednjih sedežev, medtem ko imajo potniki na zadnji klopi na voljo polnilne USB vtičnice z močjo 100 vatov. Pri infozabavnem vmesniku velja izpostaviti še dejstvo, da ima uporabnik možnost prenosa in uporabe številnih aplikacij tretjih ponudnikov, medtem ko bo prenos podatkov potekal preko mobilne dostopne točke uporabnikovega pametnega telefona.

Po 30 letih popolna sprememba

Motorizacija je sestavljena iz štirih motorjev, od katerih sta dva elektrificirana. Klasiko predstavlja dvolitrski bencinski motor s 110 in 150 kilovati moči, medtem, ko imata dvolitrski TDI s 150 kilovati ter trilitrski šestvaljnik z 270 kilovati v modelu S5, dodatno 18-kilovatno pomoč električne enote (48V), ki je povezana s kolesi. Elektromotor poganja 1,7 kWh baterija, ki je nameščena v prtljažniku. V prihodnjem letu se ponudbi pridružujeta še dva priključno-hibridna motorja z 220 in 270 kilovati sistemske moči. Pri Petici so inženirji nekaj razvoja posvetili podvozju, ki omogoča prijetnejšo in hkrati tudi zelo natančno vožnjo. Lahko je 20 milimetrov nižje, opremljeno je z integriranim sistemom za uravnavanje zaviranja, pri modelu S5 pa je serijsko vgrajen tudi športni diferencial. In še eno zanimivost so uvedli pri novem A5. Odvisno od oblike izpušnih zaključkov je mogoče prepoznati, kateri motor poganja Audija A5. Oglati zaključki pomenijo, da je vgrajen bencinski motor, v primeru dizla je izpuh le na levi strani, paradnemu konju S5 pa so vsaki strani namenili po dve okrogli cevi.

Po 30 letih popolna sprememba

Audi A5 v limuzinski izvedbi z dvolitrskim TFSI motorjem in 7-stopenjsko avtomatiko pri nas velja za vstopno izvedbo in stane 43.380 evrov. Ta ista karoserijska različica s 150-kilovatnim dizelskim motorjem stane 51.410 evrov, medtem ko izbira štirikolesnega Quattro pogona pomeni še 2.500 evrov višjo končno ceno. V primeru izbire karavana se osnova začne pri 45.405€, cena za izvedbo S5 pa znaša 76.710 oziroma 78.730 evrov za karavana.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Avtomanija (@avtomanija)

Za dodajanje komentarjev morate biti prijavljeni.
7even7726.11.2024 18:57
Pustim biksanje z oznaksmi vnemar - ni prvič pri njih - in dodsm, da gre verjetno za odličnjaka v tem razredu, ki pa se, kakopak, “ponaša” s kar zares donišljavo ceno. Pa nimam v mislih S5, dovolj je že samo T(F) SI 204, kot S-Kine in z nekaj dobrotami samo… Začetna številka v znesku 8 (raje 9…) je še prehitro tu. Predrago zame. Ampak mi je pa, vseeno, kar všečen. Aja - Avant, seveda.
serpent26.11.2024 19:17
Dolgočasna Audijeva zadržanost. In potem je tu še FWD zasnova in understeer. Vozil sem aktualnega RS5, in se zaradi FWD zasnove, kjer je celoten motor pozicioniran pred prednjo osjo, avto opazno podkrmari pri hitrejšem vstopu v ovinek. RWD limuzine so precej boljše za vozit, tako dinamično kot užitku/zabavi v vožnji, zato me Audi žal ne prepriča. So pa to odlični potovalniki, sploh po avtocesti.
jjs26.11.2024 20:26
Korektno. ne da bi ravno do stropa skakal, a sicer lepo in čisto fajn. Vprašanje pa je, ali je to danes še dovolj. Prejšnji mesec se Audi kljub lansiranju v statistikah ni ravno izkazal.
91127.11.2024 07:52
Precej velik avto (enak kot Bmw5 E60). Sem ga videl včerej na relaciji Cikava-NM (limuzino) ampak nisem videl tablice če ste bili to vi.
Bacco27.11.2024 08:34
Čisto korekten produkt, prav zelo lep se mi pa ravno ne zdi. Kot je rekel že serpent, fajn potovalnik. Pohvalno, če so res povečali prostor na zadnji klopi. A4 pri tem res ni blestel.
Solomon27.11.2024 11:12
Lepo. Das Auto. Če počekirate na Siolu sliko karavana boste videli, da je nekaj navpičnih ledic že šlo k hudiču. V slučaju da gre le za "fluidni" efekt se opravičujem.
darker27.11.2024 13:03
Meni se pa zdi lep napreden v primerjavi z zdajšnjim A4. Lepo oblikovan, vendar "hladno". Ni emocij.
klemens27.11.2024 16:54
Zelo lep, pa tudi fajn prehod že iz malo dolgočasne štirice. Za ta denar bi pa veliko raje vzel gršo BMW petico. Solomon, sem šel pogledat fotko na Siol in dejansko zgleda zadnja luč, da je šlampast izdelek.
mrop2327.11.2024 21:12
Pri tisti fotki zadnje luči gre samo za "težavo" fotoaparata oz. telefona in nič drugega. Treba bi bilo ročno nastavi čas zaklopa, drugače frekvence niso sinhornizirane in vse skupaj utripa in ne zajame vseh diod v času, ko svetijo. Na videu se to vidi kot utripanje ("flickering"). Z lučmi ni nič narobe.
© Copyright 1999-2023 Avtomanija