
Iz mehiške tovarne je v preteklih dneh prispelo prvih nekaj primerkov nove tretje izdaje modela Q5. Najprej v klasični karoserijski izvedbi, čez nekaj mesecev pa še v bolj priljubljeni Sportback izvedbi.
Franci Bolta, direktor znamke Audi v Sloveniji, pravi, da bodo kljub napetim razmeram na globalnih trgih do konca leta na naše ceste uspeli poslati okrog 150 novih Audijev Q5. V tem trenutku večjo težavo predstavlja zasičenost proizvodnje mehiške tovarne kot pa nabiranje kupcev. Q5 tako pelje že v tretjo generacijo in kot tak bo kupcem na voljo vsaj do konca tega desetletja, če ne še dlje. Če gre sklepati po dosedanji časovnici, bi ga utegnili v tej generaciji ponujati vse do leta 2032. Namreč, prvič smo ga spoznali leta 2008, popolno prenovo je doživel 8 let kasneje, ko so v ponudbo dodali še kupejevsko Sportback izvedbo, od takrat pa je spet minil osemletni generacijski cikel.
Najnovejši Q5 je izdelan na enaki tehnični osnovi kot model A5 in sicer na platformi PPC (Premium Platform Combustion), ki omogoča večjo togost, izboljšano vodljivost ter integracijo sodobnih tehnologij, kot je blagi hibrid (MHEV Plus). V dolžino je od predhodnika daljši za 3,6 centimetra in meri 4,72 metra, za 7 mm je širši (1,9 metra), za pičlih 9 mm pa je daljša tudi razdalja med sprednjo in zadnjo osjo, ki pa ne bistveno vpliva na prostornost v potniški kabini. Slednja je v svoji zasnovi precej sorodna z modeloma A5 in A6 e-tron. Za volanom je postavljen 11,9-palčni zaslon v vlogi merilnikov, informacijsko vozlišče predstavlja osrednji 14,5-palčni zaslon, za doplačilo pa v tovarni vgradijo še 10,9-palčni zaslon za sovoznika, ki za voznika med vožnjo ni moteč. Veliko pozornosti so oblikovalci posvetili različnim detajlom, izbiri materialov in urejanju odlagalnih mest. Prtljažnik v osnovi meri 520 litrov in ga je možno povečati na 1470 litrov, medtem ko je zadnja sedežna klop še vzdolžno pomična. Kot zanimivost velja izpostaviti še to, da je prtljažni rolo zdaj možno pospraviti v odlagalni prostor pod predelno polico v prtljažniku.
Kar se tiče zunanjega videza, so Audijevi oblikovalci poskrbeli za več drznih in nenazadnje všečnih oblikovnih potez. Sprednji del še vedno nosi prepoznavno masko, motorni pokrov je malce višji, kar daje občutek robustnosti, žarometi so nekoliko tanjši in imajo vgrajeno najnovejšo matrično LED tehnologijo (8 različnih grafik), medtem ko luči na zadku z napredno OLED tehnologijo segajo čez celotno širino zadka in ustvarjajo enoten svetlobni pas, ki je postal Audijev zaščitni znak. Dodali so nekaj svežih barv zunanjosti in prevetrili ponudbo platišč.
Motorna paleta je v celoti elektrificirana z blago-hibridno MHEV Plus tehnologijo, ki prinaša nov pogonski zaganjalnik in dodaten 18-kilovatni električni motor, ki je povezan s 25-kilogramsko 1,7 kWh baterijo, nameščeno na zadnji osi. Sistem omogoča tih zagon motorja z električnim zaganjalnikom, hkrati pa ta prevzame delovanje, ko se glavni motor izklopi pri hitrostih pod 22 km/h (npr. pri približevanju semaforju), kar zmanjšuje porabo v prostem teku. Motorna paleta je za zdaj pri modelu Q5 sestavljena iz dvolitrskega TFSI bencinskega in dvolitrskega TDI motorja, ki razvijata enako stopnjo moči in sicer 150 kW (204 KM). Pri bencinski verziji ima kupec možnost izbire dvo ali štirikolesno gnane verzije, medtem ko so vsi ostali motorji v kombinaciji s štirikolesnim pogonom Quattro. Trenutni vrh ponudbe predstavlja SQ5 s trilitrskim V6 bencinskim motorjem z 270 kW (367 KM), kateremu se prihodnje leto vnovič pridružuje še trilitrski šestvaljni dizelski motor.
Cena za novega Q5 se v Sloveniji začne pri 56 tisočakih in se povečuje glede na želje kupcev po opremi in motornih različicah. Sportback je za slaba dva tisočaka dražji, medtem ko bo za navito verzijo SQ5 potrebno odšteti najmanj 82.800 evrov.









