
Mercedes načrtuje selitev delovnih mest iz Nemčije na Madžarsko. Direktor Mercedesa naj bi vzdrževal dobre odnose z Viktorjem Orbanom, o čemer naj bi nemška javnost izvedela čim manj, poročajo nemški mediji.
Po poročanju nemških medijev naj bi vodstvo Mercedesa želelo proizvodnjo približno 100.000 avtomobilov letno, ki so se doslej proizvajali v Nemčiji, preseliti na vzhod, zlasti na Madžarsko, na lokacijo v Kečkemetu, mestu s približno 100.000 prebivalci. Dolgoročno to pomeni ukinjanje delovnih mest v Nemčiji.
Razlog za selitev na vzhod je iz perspektive vodstva podjetja preprost: stroški proizvodnje na Madžarskem so zaradi nižjih plač bistveno nižji. Po navedbah finančnega direktorja Mercedesa Haralda Wilhelma so stroški dela na Madžarskem za približno 70 odstotkov nižji kot v Nemčiji.
Konkretnega primera Mercedes sicer javno ne komentira, madžarska vlada pa to odločitev podjetja izkorišča za lastno promocijo. Srečanja med Olo Kalleniusom in Viktorjem Orbanom so Madžari dokumentirali s fotografijami, ki jih je madžarski predsednik tudi s ponosom objavil v dokaz Madžarske kot močne gospodarske lokacije.
Mercedes se na poizvedbe Stuttgarter Zeitunga v zvezi z zadevo ni odzval, je pa toliko bolj zgovorna spletna stran Viktorja Orbana, kjer ob fotografiji marčevskega srečanja prvega moža Mercedesa in madžarskega predsednika piše: »Tovarna v Kečkemetu je postala druga največja avtomobilska tovarna skupine Mercedes-Benz v Evropi, ki na Madžarskem zaposluje skoraj 5.000 ljudi. Zahvaljujoč širjenju Kečkemeta, ki trenutno poteka, bo podjetje do leta 2026 odprlo 3.000 novih delovnih mest in podvojilo svojo proizvodno zmogljivost na 400.000 vozil letno.«
Zaradi političnega ozadja je celotna situacija še bolj delikatna. Na eni stran Evropska unija Madžarski odreka milijarde evrov zaradi kršitev vladavine prava in svobode medijev, na drugi strani pa nvesticije koncernov, kot je Mercedes, prinašajo denar v Madžarsko in krepijo Orbanov položaj.
Mercedes se je na to odzval zgolj s splošno izjavo, da se ravna po političnih smernicah in spoštuje zakonodajni okvir.
Kot poroča nemški Bild, pa Mercedes ni edino podjetje, ki širi svojo dejavnost k našim vzhodnim sosedom na račun obratov v Nemčiji. Med proizvajalci, povezanimi z avtomobilsko industrijo, sta tudi BMW in Bosch, tiho umikanje iz domovine pa glasno pozdravljajo v Budimpešti.




