Nabiral bo kupce, ki jih pri Daciji še ne poznajo
Slovenska premiera: Dacia Bigster
Nabiral bo kupce, ki jih pri Daciji še ne poznajo
Nabiral bo kupce, ki jih pri Daciji še ne poznajo
15.05.2025 18:14

Z današnjim dnem na slovenski trg vstopa popolnoma nov in hkrati največji član romunske znamke, ki ima začetno ceno postavljeno pod 24 tisočaki.

Peter Pirkovič Peter Pirkovič

Bigsterja smo po dolgem in počez v tujini pobliže srečevali že dvakrat doslej. Prvič v Berlinu na svetovni premieri in nekaj mesecev kasneje še na jugu Francije, ko smo z njim prevozili nekaj uvodnih kilometrov. Zato bomo tokrat nekaj vrstic namenili ključnim podatkom, ki so vezani na naš trg. 

Nabiral bo kupce, ki jih pri Daciji še ne poznajo

Veliki 4,57 metra dolg križanec si z manjšim bratom Dusterjem deli platformo, pogonske sklope in notranjo zasnovo. Snovalci so mu uredili robusten zunanji videz (po vzoru Dusterja), večjo oddaljenost od tal (22 cm) in precej prostorno kabino, kjer na zadnjih sedežih ostaja 24 cm prostora za noge. Prtljažnik meri zajetnih 667 litrov, z možnostjo dodatnega povečanja za prevoz večjih stvari, lahko pa ta del s posebnim spalnim paketom spremenimo v začasni bivak. Zasnova armaturne plošče je znana, za volanom so nameščeni digitalni merilniki, na sredinski konzoli pa 10,1-palčni zaslon z integriranim navigacijskim sistemom, na voljo je tudi mesto za brezžično polnjenje telefona, dvopodročna klima, vse to pa dopolnjuje še panoramska streha in možnost električne nastavitve pozicije voznikovega sedeža.

Nabiral bo kupce, ki jih pri Daciji še ne poznajo

Bigster bo pri nas v začetni fazi na voljo s klasičnim 1,2-litrskim turbo trivaljnikom z blago-hibridno tehnologijo, ki v kombinaciji s klasičnim štirikolesnim pogonom in ročnim menjalnikom razvija 96 kilovatov moči. Ta isti motor je na voljo tudi v izvedbi s 103 kilovati (140 KM) ali pa z oznako Eco-G, kar pomeni, da deluje tudi na utekočinjeni naftni plin, z enako zalogo moči. Vrh ponudbe predstavlja prenovljeni samopolnilni hibrid s 114 kilovati sistemske moči. Bencinski 1,8-litrski motor z 79 kilovati ima tako pomoč 36-kilovatnega elektromotorja in 15-kilovatnega zaganjalnika, dodatno pa je pod zadnjo klopjo vgrajena še 45-kilogramska baterija s kapaciteto 1,4 kWh.

Nabiral bo kupce, ki jih pri Daciji še ne poznajo

Ker se v začetku prihodnjega leta uveljavljajo nova emisijska pravila, bo v ponudbi Bigsterja nekaj sprememb. Klasični mehanski štirikolesni pogon bo (tudi pri Dusterju) nadomestila elektrificirana verzija, kar pomeni, da bo zadnji par koles vrtel električni motor, s čimer bo izboljšana učinkovitost, nižje bodo emisije in optimalnejša pa bo tudi porazdelitev teže. Hkrati bo ta kombinacija opremljena le s samodejnim menjalnikom.

Nabiral bo kupce, ki jih pri Daciji še ne poznajo

Bigster je pri nas naprodaj s štirimi paketi opreme, začetna cena zanj pa je postavljena pri 23.490 evrov. Verzija s štirikolesnim pogonom je za 3700 evrov dražja in stane najmanj 27.190 evrov, medtem ko bo izbira hibridnega pogona nakup velikana podražila še za tisočaka. Izpostaviti velja, da je cena Bigsterja na plinski pogon enaka ceni elektrificiranega bencinskega motorja s 103 kilovati moči, kar v rednem ceniku ni razvidno. Ob nakupu kupcu pripada še 5 let brezplačnega vzdrževanja in 8 let jamstva. Novi veliki Dacijin križanec bo kot tak prepričeval širok krog uporabnikov – tako fizičnih kot poslovnih kupcev. Tovarna v Romuniji ima za Slovenijo letos rezerviranih okrog 500 primerkov, medtem ko si prihodnje leto nadejajo še višje prodajne številke.

Nabiral bo kupce, ki jih pri Daciji še ne poznajo

Za dodajanje komentarjev morate biti prijavljeni.
klemens15.05.2025 23:44
Ko primerjam cene s konkurenco iz Kitajske, bo potrebno malo spustiti ceno.
rovokopac16.05.2025 00:36
Pol ceneje od konkurence z rodovnikom. Malo me skrbi moč motorja. Kako se pa obnese Renault in avtomatski menjalnik?
Egregio16.05.2025 01:43
No ja, ravno na prvo žogo se cenovno še ni treba primerjat s Kitajci, ki bodo morali prej še kaj pokazat. Na primer kako deluje servisna mreža, kako je z dobavo nadomestnih delov, kako je s kakovostjo po nekaj letih, itd. Avto namreč ne kupujemo samo za par let. Ceno je dokaj simpl spustiti, dvigneš jo pa zelo težko. Sam osebno nimam popolnoma nič proti Kitajcem, nasprotno, ampak za podobno ceno bi se skorajda raje odločil za primerljiv EU avto. Pa četudi ima za kakšen palec manjši zaslon...
Whiteswan16.05.2025 09:47
Zanimiv mozganski sklop. Na eni strani "europejec" kjer je uradna politika proizvajalca delati poceni avto iz rezervnih delov (Dacie so 80% sestavljene iz odpisanih renaultovih sklopov), na drugi strani pa Kitajec ki v zadnjem casu (da bi konkuriral) dela vse up to date in nudi kvaliteto izdelave, udobje na bisvteno visjem nivoju. To je tako kot v devedesetih. "Nemc je nemc". Pa tudi ce je bil to krezubi golf z okni na vinte (servo volan za osnovno doplacilo). Za pol manj denarja pa si dobil bolj kvalitetnega japonca ki brez centralnega zaklepanja in in elektro oken sploh ni bil dobavljiv.
ferrarif116.05.2025 14:47
Težko, da bi mi bil ta avto všeč. Ne vem.
Egregio16.05.2025 17:25
Whiteswan, v mojem razmišljanjuni nič zanimivega, ampak čisto preprosto razmišljanje na podlagi >35 let dela v avtomobilizmu in cca. 10 let dela v poprodaji. Dejstvo je, da nimamo pojma, kako trpežni in zanesljivi so kitajski izdelki in še sanja se nam ne, kako bo z dobavo nadomestnih delov. Z Japonci npr. Je bilo v času covid-a kar nekaj "izzivov" in glede na to, da naš lepi svet "vre" na vseh koncih in krajih, je tako razmišljanje čisto na mestu. Poleg tega smo evropski kupci prav na področju po prodaje precej "razvajeni" in na tem področju se lahko kaj hitro spotakneš. Ne pozabimo, da so evropske znamke to razvijale 200 let, pa še ni vse vedno tip-top. In čeprav se Kitajci ekstremno hitro učijo, ostaja dejstvo, da se morajo naučiti. In ne vem, zakaj bi se na meni... Konec koncev nihče od nas ni ravno navdušen nad idejo, da njegov avto servisira vajenec v delavnici, ane? Še sreča, da tega ponavadi ne vemo...
Egregio16.05.2025 17:30
@Whiteswan, v mojem razmišljanju ni nič zanimivega, ampak čisto preprosto razmišljanje na podlagi >35 let dela v avtomobilizmu in cca. 10 let dela v poprodaji. Dejstvo je, da nimamo pojma, kako trpežni in zanesljivi so kitajski izdelki in še sanja se nam ne, kako bo z dobavo nadomestnih delov. Z Japonci npr. je bilo v času covid-a kar nekaj "izzivov" in glede na to, da naš lepi svet "vre" na vseh koncih in krajih, je tako razmišljanje čisto na mestu. Poleg tega smo evropski kupci prav na področju poprodaje precej "razvajeni" in na tem področju se lahko kaj hitro spotakneš. Ne pozabimo, da so evropske znamke to razvijale 100 let, pa še ni vse vedno tip-top. In čeprav se Kitajci ekstremno hitro učijo, ostaja dejstvo, da se morajo naučiti. In ne vem, zakaj bi se na meni... Konec koncev nihče od nas ni ravno navdušen nad idejo, da njegov avto servisira vajenec v delavnici, ane? Še sreča, da tega ponavadi ne vemo...
avrelij16.05.2025 19:09
Whiteswan malo pretirava z razmerjem cene "za pol" manj med nemcem in japoncem v devetdesetih, ampak bistvo pa drži. Konec 1995 3-vratni golf (gol "k'o od majke rođen" oz "krezub" kot pravi on) najmanj 10% dražji od petvratnega japonskega karavana (večji od golfa) s tipi-topi opremo. Egregio - v razmišljanje: Evropske znamke imajo dolgotrajen razvoj s katerim jim je rastel napuh bolj od konkurenčnosti. Zato so jih v preteklosti dohiteli (in ...) najprejJaponci, potem Korejci, sedaj se jim isto - le s hitrejšim tempom - dogajajo Kitajci. Enako je bilo govora najprej o prvih dalje. Vsi so najprej začeli tipajoče ponujati, in se s kvaliteto in servisno mrežo znali prilagajati povpraševanju. Prvi in drugi imajo sedaj stvari utečene, za Kitajce pa tudi že vemo da so bolj prilagodljivi od nas. In imajo velik interes prodajati, ne izgubljati prodajo s slabim poprodajnim delovanjem.
Egregio17.05.2025 00:41
No, @avrelij, da se razumemo - zelo dobro poznam EU znamke in, kot praviš (in to upravičeno) njihov napuh. In niti pod razno ne osporavam Kitajcem njihov napredek, nasprotno, "nascali" so praktično vse EU znamke. Tudi njihova taktika je bila boljša od Japonske: niso kopirali in se učili, ampak so kar kupili znamke in s tem know-how. Vendar pa je narediti (dober) avto šele začetek zgodbe. Realife pride potem. In tu igra ključno vlogo poprodaja. Ta je namreč tista, ki potem dejansko prispeva k prodaji. Ali pa jo "pokoplje". Ne vem koliko vas je, ki veste, kako zahtevna naloga je vzpostavitev dobre (prodajno)servisne mreže. Ni hec. In tudi poceni ni - ne za principala (proizvajalca, uvoznika), še manj za potencialne serviserje (prostor, specialna orodja, izobraževanje...). In potem še ustrezna zaloga nadomestnih delov. Ter hitra dobava manjkajočih. SLO zakonodaja je namreč na področju garancij zelo...zahtevna. 45 dni za popravilo se lahko hitro izteče. In potem sledi zamenjava vozila v garanciji. Ki je lahko zaradi zelo banalnih napak, niti ni treba, da je avto nevozen! A ljudje tega ne vedo. No, tu se morajo Kitajci še dokazati.
avrelij17.05.2025 08:11
Saj v bistvu pojeva isto pesem. Kitajci so v zagonu, poprodaje (še!) nimajo razvite kot uveljavljene znamke, a se oba zavedava da gredo v to smer. Osebno jih ne preferiram, a imam občutek da bodo to dosegli in presegli.
Whiteswan17.05.2025 09:51
Kitajce si ko z Alibabami, Temuji in podobnim logistiko svega i svacega pripeljali do novih dimenzij, bodo vziseni, leni in prepotentni evropejci (ki nic kaj vec ne izvazajo) ucili biznisa. Kitajski avtomobili so na dolocenih trziscih (svet ni samo 1/8 imenovana EU), ze deseteletja, in prakticno nikjer ni vecjih problemov z zanesljivostjo, dobavo delov itd. Lep primer je recimo Avstralija kjer so v zadnjih 5 letih kitajci evropecje prakticno pocistili iz trzisca. Pa ne samo z kvaliteto. Tam nudijo ob nakupu avtomobila (ki je 30% cenejsi od prepotentnega evropejca) tudi 5 letno garancijo in vkljuceno servisiranje. To kar je pri nas samo wet dream ce za 150k iz salona odpeljes kak BMW ali MB.
Whiteswan17.05.2025 09:51
Kitajce si ko z Alibabami, Temuji in podobnim logistiko svega i svacega pripeljali do novih dimenzij, bodo vziseni, leni in prepotentni evropejci (ki nic kaj vec ne izvazajo) ucili biznisa. Kitajski avtomobili so na dolocenih trziscih (svet ni samo 1/8 imenovana EU), ze deseteletja, in prakticno nikjer ni vecjih problemov z zanesljivostjo, dobavo delov itd. Lep primer je recimo Avstralija kjer so v zadnjih 5 letih kitajci evropecje prakticno pocistili iz trzisca. Pa ne samo z kvaliteto. Tam nudijo ob nakupu avtomobila (ki je 30% cenejsi od prepotentnega evropejca) tudi 5 letno garancijo in vkljuceno servisiranje. To kar je pri nas samo wet dream ce za 150k iz salona odpeljes kak BMW ali MB.
© Copyright 1999-2023 Avtomanija