
Z današnjim dnem na slovenski trg vstopa popolnoma nov in hkrati največji član romunske znamke, ki ima začetno ceno postavljeno pod 24 tisočaki.
Bigsterja smo po dolgem in počez v tujini pobliže srečevali že dvakrat doslej. Prvič v Berlinu na svetovni premieri in nekaj mesecev kasneje še na jugu Francije, ko smo z njim prevozili nekaj uvodnih kilometrov. Zato bomo tokrat nekaj vrstic namenili ključnim podatkom, ki so vezani na naš trg.
Veliki 4,57 metra dolg križanec si z manjšim bratom Dusterjem deli platformo, pogonske sklope in notranjo zasnovo. Snovalci so mu uredili robusten zunanji videz (po vzoru Dusterja), večjo oddaljenost od tal (22 cm) in precej prostorno kabino, kjer na zadnjih sedežih ostaja 24 cm prostora za noge. Prtljažnik meri zajetnih 667 litrov, z možnostjo dodatnega povečanja za prevoz večjih stvari, lahko pa ta del s posebnim spalnim paketom spremenimo v začasni bivak. Zasnova armaturne plošče je znana, za volanom so nameščeni digitalni merilniki, na sredinski konzoli pa 10,1-palčni zaslon z integriranim navigacijskim sistemom, na voljo je tudi mesto za brezžično polnjenje telefona, dvopodročna klima, vse to pa dopolnjuje še panoramska streha in možnost električne nastavitve pozicije voznikovega sedeža.
Bigster bo pri nas v začetni fazi na voljo s klasičnim 1,2-litrskim turbo trivaljnikom z blago-hibridno tehnologijo, ki v kombinaciji s klasičnim štirikolesnim pogonom in ročnim menjalnikom razvija 96 kilovatov moči. Ta isti motor je na voljo tudi v izvedbi s 103 kilovati (140 KM) ali pa z oznako Eco-G, kar pomeni, da deluje tudi na utekočinjeni naftni plin, z enako zalogo moči. Vrh ponudbe predstavlja prenovljeni samopolnilni hibrid s 114 kilovati sistemske moči. Bencinski 1,8-litrski motor z 79 kilovati ima tako pomoč 36-kilovatnega elektromotorja in 15-kilovatnega zaganjalnika, dodatno pa je pod zadnjo klopjo vgrajena še 45-kilogramska baterija s kapaciteto 1,4 kWh.
Ker se v začetku prihodnjega leta uveljavljajo nova emisijska pravila, bo v ponudbi Bigsterja nekaj sprememb. Klasični mehanski štirikolesni pogon bo (tudi pri Dusterju) nadomestila elektrificirana verzija, kar pomeni, da bo zadnji par koles vrtel električni motor, s čimer bo izboljšana učinkovitost, nižje bodo emisije in optimalnejša pa bo tudi porazdelitev teže. Hkrati bo ta kombinacija opremljena le s samodejnim menjalnikom.
Bigster je pri nas naprodaj s štirimi paketi opreme, začetna cena zanj pa je postavljena pri 23.490 evrov. Verzija s štirikolesnim pogonom je za 3700 evrov dražja in stane najmanj 27.190 evrov, medtem ko bo izbira hibridnega pogona nakup velikana podražila še za tisočaka. Izpostaviti velja, da je cena Bigsterja na plinski pogon enaka ceni elektrificiranega bencinskega motorja s 103 kilovati moči, kar v rednem ceniku ni razvidno. Ob nakupu kupcu pripada še 5 let brezplačnega vzdrževanja in 8 let jamstva. Novi veliki Dacijin križanec bo kot tak prepričeval širok krog uporabnikov – tako fizičnih kot poslovnih kupcev. Tovarna v Romuniji ima za Slovenijo letos rezerviranih okrog 500 primerkov, medtem ko si prihodnje leto nadejajo še višje prodajne številke.











