Flota - Nova Honda Africa Twin za ljubljanske reševalce - Avtomanija

Nova Honda Africa Twin za ljubljanske reševalce

Flota
Nova Honda Africa Twin za ljubljanske reševalce

Nova Honda Africa Twin za ljubljanske reševalce

17.11.2025 11:28

Pred nekaj dnevi so iz podjetja AS Domžale sporočili, da so ljubljanskim reševalcem predali povsem novo Honda CRF1100L Africa Twin, ki bo s prihodnjim letom postala del njihove interventne flote.

Peter Pirkovič As Domžale

Reševalci na motoristi so zagotovo agilnejši in hitreje prispejo do poškodovanca, kjer vedno štejejo sekunde. Tudi zato reševalci iz UKC Ljubljana širijo svojo floto vozil, saj nenazadnje opravijo veliko število intervencij. Številka se na letni ravni vrti okrog 45 tisoč. Ljubljanska reševalna enota, ki velja za največjo v Sloveniji, pokriva območje Ljubljane in še 15 sosednjih občin, kar pomeni okrog 450 tisoč ljudi, podatek iz leta 2022 pa navaja, da v enoti deluje več kot 110 reševalcev, ki imajo na voljo 31 reševalnih vozil.

Nova Honda Africa Twin za ljubljanske reševalce

Poleg klasičnih reševalnih vozil že kar nekaj let za intervencije uporabljajo tudi motocikle, s katerimi se lažje in hitreje prebijajo skozi gost promet ob konicah do mesta nesreče. Letno opravijo okrog 600 intervencij in ker je teh iz leta v leto več, so zdaj nabavili še eno novo Hondo. Poleg treh primerkov VFR1200X Crosstourer, so prejšnji konec tedna v floto sprejeli še CRF1100L Africa Twin Adventure Sports. Ta primerek so pri zastopniku s pomočjo zunanjih poslovnih partnerjev tudi primerno predelali in opremili za potrebe dela reševalcev. Motocikel ima vgrajen vrstni dvovaljnik s 1084 kubičnih centimetrov delovne prostornine, ki razvija 75 kilovatov moči 112 Nm pri 5500 vrtljajih. Izvedba Adventure sport hkrati prinaša še nekoliko večjo posodo za gorivo (24,8 litra), kar bo v realnosti zadostovalo za okrog 400 kilometrov vožnje.

Nova Honda Africa Twin za ljubljanske reševalce

Za ljubljanske reševalce zimski čas pomeni, da se bodo na novega člana flote morali privajati z različnimi delavnicami in treningi, medtem ko bo ta v stalni pripravljenosti od maja prihodnje leto. Omeniti velja še to, da se je motocikel v slovenski reševalni službi pojavil že daljnega leta 1994, uradno pa so prvi reševalni motor v sistem nujne medicinske pomoči pri nas vključili leta 2003.

Nova Honda Africa Twin za ljubljanske reševalce

Za dodajanje komentarjev morate biti prijavljeni.
SimonsenPlus17.11.2025 11:53
Torej to ni bila donacija dobavitelja? Zakaj se ga potem tako propagandno izpostavlja?
© Copyright 1999-2026 Avtomanija